Anne Ve Bebek Arasındaki İlk Sevgi Bağı

Anne ve Bebek Ağu 13, 2022 Yorum Yok

0-3 Yaş Anne Bebek İlişkisi: 

Anne bebek ilişkisi bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren başlar ve anne bebek arasındaki ilk sevgi bağı oluşur. Bu dönem tam anlamı ile mucizevi bir dönemdir. Bu dönemlerde anne bebeği geleceğe hazırlar ver gelecekte mutlu güvenli bir birey olmasını sağlar. Bu temeller ne kadar sağlam verilirse geleceğe o kadar güvenli sağlam emin adımlarla oluşan bireyler meydana gelir.

Bir bebeğin en temel oluşumundaki kavram 0-3 yaş arasıdır. Sağlam temeller anne bebek ilişkisinden meydana gelir. Yeni doğan bir bebek savunmasızdır kafasını oynatamaz konuşamaz isteklerini söyleyemez yerinden kıpırdayamaz tek yapabildiği ağlamaktır ve bu 0-3 yaş aralığında anneye büyük pay düşmektedir. Yaşamı bu kadar sınırlı iken başkalarının ilgisine ve sevgisine muhtaçtır. Annenin bebeği için beslenme temizlenme ilgisi bebekte anneye olan bağı çok daha artırır ve anne ilgisine hep muhtaç olacağı hissine kapılır. Bu durumda bebek anneyi kurtarıcı onu koruyan ve kollayan olarak görür.

Annenin bebeğe gösterdiği özen bebekte temel güven duygularını oluşturur ve kendini yalnız hissetmesini önler. Fakat anne tutarlı ve istekli değilse anne yedirme temizlik olaylarından başkalarına yaptırıyorsa bebekte daha çok güvensizlik duygusu oluşur ve istenilen bağ aradan kalkabilir. Bir bebeğin ve annenin sevgi güven hassasiyet bağının oluştuğu yaş aralığı 0-3 yaştır. Bebek için tek gerekli bakım değildir. Sahiplenme sevgi duygusudur. Buna en çok annede ihtiyaç duyar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir