Bebeklerde Diş Çıkartma Dönemi

Bebek Ağu 13, 2022 Yorum Yok

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkartmaya Başlarlar ?

– Bebekler doğumdan sonra 7. aydan itibaren diş çıkartmaya başlasalar da bazı bebekler 3. aydan sonra diş çıkartabilirler. Bu diş çıkarma işlemi 1 yıla kadar sürebilir. 12. aya kadar bebeklerin diş çıkarması gayet normal bir durumdur.

Diş çıkarma süreci tamamen genetik özelliklere dayanan bir süreçtir. Dişler anne ve babada erkenden çıktıysa büyük ihtimalle bu bebeklerinde de aynı şekilde olacaktır.

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARTMA BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Salya akıtma: Bebekler tükürük bezlerinin çalışma durumuna göre salya akıtabilirler. Bu normaldir. Ancak diş çıkartan bebeklerde bu durum biraz fazlalaşabilir. Salya akıtması dişlerin çıkmaya başladığının göstergesidir.

Çenede ve yüzde meydana gelen kızarıklıklar: Salya akıtan bebek salyayı yüzüne bulaştırır. Yüze bulaşan salya da bebeklerin cildinde kızarıklıklar meydana getirir. Ayrıca bu salya yüz çatlakları oluşmasına neden olur. Bebeğinizin hijyenine dikkat ederseniz ağzından akan salyalar yüzüne bulaşmayacak ve bebeğinizin cildinde kızarıklıklar meydana gelmeyecektir. Bebeğinizin yüzünde çatlaklar oluştuysa deri kremleri kullanmalısınız.

Isırma ve huzursuzluk: Diş çıkartan bebeklerde ısırma eğilimi ile huzursuzluk baş gösterir. Bu durumlar normaldir. Bebeklerin dişleri kaşınmaya başladığında ısırarak rahatlamaya çalışırlar. Huzursuzluk yaşamaları da gayet normaldir. Çünkü bebeklerde bu dönemde ağrı görülür.

İştahsızlık ve ishal: Bebeklerde görülen normal bir durumdur. Bebekler diş çıkardıkları için verilen yemeği yemek istemezler ve iştahsızlık başlar. İshal ise bazı doktorlar tarafından normal karşılanırken bazıları tarafından da anormal olarak karşılanmaktadır. Her ne olursa olsun çocuklarda meydana gelen ishal önemsenmeli ve doktora götürülmelidir

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir