Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Depremde evin güvenli odası hangisi? Depremde evin en güvenli yeri neresidir?

Depremde evin güvenli odası hangisi? Depremde evin en güvenli yeri neresidir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
21 0

Deprem esnasında meskenin inançlı bölgelerini bilmek ve buna Müsait devinim etmek alınabilecek en Değerli önlemlerin başında geliyor. Devrilen eşyalar ve sarsıntıdan korunmak ismine kesinlikle meskeninizde bu noktaları belirlemelisiniz. Pekala sarsıntıda konutun muteber odası neresi? Sarsıntıda hangi odalar daha inançlı? İşte ayrıntılar…

Kahramanmaraş ve Etraf vilayetlerde Aka bir yıkım ve dehşete neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılar, bütün Türkiye’yi ayağa kaldırdı. 18 binin üzerinde can kaybının yaşandığı ve ağır yaralıların olduğu zelzele bölgesinde yıkıntı altında kalan vatandaşlar için arama-kurtarma çalışmaları bütün süratiyle devam ediyor. zelzele felaketinin akabinde birçok şahıs arama motorlarında “Depremde meskenin en inançlı bölgesi neresi?” sorusunu araştırıyor. Özellikle Fazla katlı apartmanlarda yaşayan şahıslar için hayati Ehemmiyet arz eden bu sorunun karşılığını sizler için açıkladık. 

DEPREMDE KONUTUN EN İNANÇLI YERİ NERESİ? SARSINTIDA EN İNANÇLI ODA HANGİSİ?

Deprem anında meskenin içerisindeyseniz öncelikle panik olmamanız gerekiyor. Bu noktada sabitlenmemiş dolap, raf ve pencere üzere eşyalardan Irak durmalısınız. Sağlam olduğunu düşündüğünüz desteklenmiş masa, koltuk ve içi dolu sandık üzere muhafaza sağlayacak eşyaların yanına çömelerek ‘hayat üçgeni’ ismi verilen yolu oluşturmalısınız. Sarsıntı geçene kadar bu durumda beklemelisiniz.

Hayat üçgeni

Balkon, merdivenler ve dışarıya bakan duvar ve kapılar zelzele anında en tehlikeli alanlardır. Öte yandan apartmanların Hariç duvarları da zelzele anında hayati açıdan risk taşımaktadır. 

Depremde konutun en inançlı yeri

Evinizde devrilebilecek eşyaların daha Çok olduğu odalar Aka risk taşımaktadır. zelzele anından bu oda ve alanlardan Irak durmaya İtina gösterin. Koridorlar çoğunlukla İç duvarlarla çevrili olduğu için öteki odalara oranla daha sağlamdır. 

Depremde yapılması gerekenler

Deprem anında konutunuzun en muteber alanını belirlemek yerine öncesinde bunu tespit etmeniz gerekiyor. zelzele olduğunda hangi odada olabileceğinize dair bütün olasılıkları kıymetlendirerek mesken inançlı yerleri ailenizle Bir arada belirlemelisiniz.

Deprem anında konutun en inançlı odası neresidir?

DEPREM BİTTİKTEN SONRA NE YAPMALIYIZ?

Sarsıntı geçtikten Çabucak sonra ocak, fırın ve ısıtıcıları kapatın. Akabinde gaz ve su vanalarını da kapatarak artçı zelzelelere Önlem olarak meskeni Çabucak terk edin. Bilhassa artçı zelzeleler hasarlı binalarda ziyana yol açtığı için katiyetle konutta kalma konusunda ısrarcı davranmayın.

Depremden sonra yapılması gerekenler

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir