Deprem konutları ne zaman yapılacak, kimlere verilecek? Deprem konutları nereye yapılacak?

Sağlık Şub 28, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş ve Etraf vilayetlerde Aka bir yıkım ve hüzne neden olan sarsıntılar sebebiyle herkes Yasa boğuldu. Depremzede vatandaşlara 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira kira yardımı sağlanacağı açıklanırken “deprem konutları” ise merak konusu haline geldi. Pekala zelzele konutları ne vakit, nereye yapılacak? zelzele konutları kimlere verilecek? zelzele konutları fiyatsız mi? İşte cevaplar…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili vuran 7.7 ve 7.6 şiddetindeki zelzeleler, binlerce kişinin hayatını yitirmesine ve ağır yaralanmasına neden oldu. Depremzedeler için bütün Türkiye seferber olurken yıkılan konutlar için de hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. Konutları yıkılan vatandaşlar için zelzele konutlarının ne Vakit ve nereye yapılacağı soruları merak konusu haline gelirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 şubat kabine toplantısında husus hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Deprem sonrası bölgenin yine inşa edilmesi için çalışmalara başlanırken konutların sayısı ve Örnek proje görselleri ortaya çıktı. İşte zelzele konutları hakkında bütün ayrıntılar…

DEPREM KONUTLARI NE Vakit YAPILACAK?

14 şubat kabine toplantısının akabinde zelzele konutları hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu sözleri kullanmıştı:

”Hasar tespiti biten her yerde derhal inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Mart başında 30 bin konutun inşasına Çabucak başlayabiliyoruz. Gayemiz bir Yıl içinde zelzele bölgesinin tümünde kaliteli ve inançlı Hane inşasını tamamlamaktır. zelzele bölgesindeki vatandaşlarımızdan bir Yıl sabretmelerini istiyorum. Geçmişte Van, Elazığ, Malatya, İzmir ve Bingöl sarsıntılarında yıkımın izlerini silip yeni konutlarına teslim ettiysek burada da birebirini yapacağız. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

TOKİ ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından konutların inşa edileceğinin altını çizen reis Erdoğan, meskenlerin teslim müddetinin önümüzdeki Yıl olabileceğini belirtmiş ve depremin yıktığı yahut oturulamaz hale getirdiği her meskeni, her işyerini yine yapıp hak sahiplerine teslim edeceklerini açıklamıştı.

Deprem konutları

DEPREM KONUTLARI NEREYE YAPILACAK?

Deprem konutlarının inşasının zelzeleden ziyan gören 11 ile yapılması bekleniyor. Bu vilayetler Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ ve Malatya olarak sıralanmaktadır. Bu kapsamda 199 bin 739 Hane ve 73 bin 972 köy konutu yapılacak. Konutların kentlere nazaran dağılımı ise şu formda:

 • Adana’da 2 bin 500,
 • Adıyaman’da 25 bin 882,
 • Diyarbakır’da 6 bin,
 • Gaziantep’te 18 bin 544,
 • Hatay’da 40 bin 426,
 • Kahramanmaraş’ta 45 bin 67,
 • Kilis’te 250,
 • Malatya’da 44 bin 770,
 • Osmaniye’de 9 bin 550,
 • Şanlıurfa’da 3 bin,
 • Elazığ’da 3 bin 750 adet

DEPREM KONUTLARININ ÖZELLİKLERİ NASIL OLACAK?

3 ya da 4 sert geçmeyecek formda yapılacak olan zelzele konutlarında 105 metrekare brüt, 85 metrekare net, 3 artı 1 daireler yer alacak. Binaların altında mutlaka dükkan bulunmayacak. Ayrıyeten fay sınırlarına 500-600 metreden daha az bir yere yapı inşa edilmeyecek. Binalar inşa edilmeden Evvel tabanın sağlamlığı Denetim edilecek.

Deprem konutları özellikleri

DEPREM KONUTLARI KİMLERE VERİLECEK? zelzele KONUTLARI FİYATSIZ Mİ?

7269 sayılı Afetler Kanununun 1051 sayılı Kanunla değiştirilen 29’uncu unsurunda “Yıkılan, yanan yahut ağır hasara uğrayan yahut uğraması beklenen olan binalarla Bayındırlık planları yeterince kamulaştırılmasında mecburilik bulunan yerlerdeki binalarda oturan ailelere hak sahibi olmak koşuluyla Hane yaptırılır yahut kredi verilir” şeklinde bir düzenleme bulunmaktadır.

Deprem konutları ne Vakit nereye yapılacak?

Kiracı ve Konuk pozisyonunda olan şahıslar hak sahibi olarak sayılmamaktadır. Aşağıda yer Meydan yönetmelik unsurlarına uygunluk gösteren şahıslar zelzele konutlarından ve Hane kredisinden faydalanabilmektedir. İşte o hususlar:

 • Afet sebebiyle, kendilerine ilişkin bulunan konutları yıkılan, yanan yahut oturulamayacak derecede ağır hasar gören depremzede aileler,
 • Kendilerine ilişkin konutları olası bir afete maruz bulunan aileler,
 • Afet gören yerlerin bitişiğinde yahut yakınında, üzerinde yapı yaptırılmak üzere bayındır ve İskan Bakanlığınca tespit edilip Bayındırlık planına iç edilen yahut bu konutları için Paha evrakı verilen aileler.

Deprem konutları şartları

AFETZADE HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet uygulaması üzerinden hak sahipliği müracaatında bulunabilirsiniz. 

DEPREM KONUTLARI misal PROJE GÖRSELLERİ

Deprem konutları Örnek proje

Deprem konutları Örnek proje

Deprem konutları Örnek proje

Deprem konutları Örnek proje

Deprem konutları Örnek proje

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir