Deprem bölgesine bilinçli bir şekilde nasıl yardım edebiliriz? PTT, MNG, ARAS kargo ile yardım

Sağlık Şub 09, 2023 Yorum Yok

Ülkemizi derinden sarsan Kahramanmaraş zelzelesi sonrası depremzederin öncelikli gereksinimlerinin teminine katkıda bulunmak hedefiyle Ticaret Bakanlığı tarafından zelzele Yardımlaşma Seferberliği başlatıldı. Bu hususta Fazla sayıda bilinçsiz vatandaşlar kullanılmış eserler göndererek yardım çalışmalarını yavaşlattı. zelzele bölgesine şuurlu bir formda nasıl yardım edebiliriz? sorusu sizler için araştırdık

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Sarsıntı, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Hatay, Adana, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye’de yıkıma neden oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay TBMM genel Konseyi’nde konuşuyor. Oktay, ”Deprem bölgesinde şu anne kadar bin 300’den Çok artçı zelzele oldu. 14 bin 351 can kaybı bulunuyor” açıklamasında bulundu. Zelzelelerin akabinde milyonlarca vatandaş sarsıntıdan ziyan gören vatandaşlara yardım için harekete geçti. Başta AFAD olmak üzere belediyeler zelzele bölgesine yarım için harekete geçti. Kargolar zelzele bölgesine taşınacak yardımları fiyat yapacaklarını açıkladı. Pekala, zelzele bölgesi gereksinim listesi neler? PTT, Yurtiçi, MNG, Aras Kargo zelzele yardımı nasıl gönderilir?

  • AFAD MUHTAÇLIK LİSTESİ!

Afet ve Acil durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) çarşamba günü, 10 ili etkileyen zelzelelerin akabinde tıpkı bağışlar için vilayetlerde valiliklere, ilçelerde kaymakamlıklar bünyesindeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile bütün AFAD Vilayet müdürlüklerine başvurulabileceğini bildirdi. 

AFAD ayrıyeten, birebir bağışlarda öncelikli kabul edilecek gereksinimler listesine de yer verdi. 

Afet ve Acil durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) çarşamba günü, 10 ili etkileyen sarsıntıların akabinde tıpkı bağışlar için vilayetlerde valiliklere, ilçelerde kaymakamlıklar bünyesindeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile bütün AFAD Vilayet müdürlüklerine başvurulabileceğini bildirdi. AFAD ayrıyeten, tıpkı bağışlarda öncelikli kabul edilecek gereksinimler listesine de yer verdi.

Listede, “elektrikli ısıtıcı, Aka ve Ufak tüp, odun ve kömür sobası, odun, cep ısıtıcı, powerbank, jeneratör, çocuk (1-5 yaş) ve erişkin mont, bayan ve erkek İç giysi, çorap, bayan ve erkek ayakkabı, bayan ve erkek polar, bayan ve erkek içlik, yağmurluk, panço, uyku tulumu, yastık, Döşek ve nevresim ekibi, Biricik kullanımlık tabak, bardak, çatal, kaşık, tava, su ısıtıcı, kavurma, barbunya, peynir konserve, çay, kahve, kaşar, peynir, su, ekmek ve Amade besin.” yer aldı.

Bölgeye ulaşıp yıkıntı kaldırma çalışmalarında kullanılmaya başlanan Amel makineleri ile işçi, 24 saat temeline nazaran çift vardiya hizmet verecek ve zelzele yaraları büsbütün sarılana kadar bölgede kalacak.

  •  PTT zelzele YARDIM KAMPANYASI

PTT; elektrikli ısıtıcı, powerbank, yorgan, yastık, uyku tulumu, su ısıtıcısı, çay, kahve, konserve, kuru besin, tava, Biricik kullanımlık tabak, çatal, kaşık, çocuk maması, ferdî paklık ve hijyen gereci, bebek bezi ve kışlık giyecek üzere acil muhtaçlık gereçlerini zelzele bölgesine göndermek isteyen vatandaşların en yakın PTT şubesine giderek fiyatsız bir biçimde gönderebileceğini duyurdu.

  • YURTİÇİ KARGO zelzele YARDIM LİSTESİ

Depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını daima Bir arada sarmak için el ele veriyoruz.

Listede yer Meydan ferdi yardımlarınızı şubelerimize getirebilir, fiyatsız bir formda zelzele bölgelerine gönderebilirsiniz.

  • ARAS KARGO zelzele YARDIM KAMPANYASI

Deprem bölgesine desteklerinizi ehemmiyetle taşıyoruz!

Aras Kargo olarak, AFAD ile koordineli halde, gereksinimleri karşılamak üzere zelzele bölgesine gönderilecek gereksinim listesindeki yardım gereçlerini fiyatsız olarak taşıyoruz.

  • MNG KARGO zelzele YARDIM KAMPANYASI

Depremin yaralarını birlikte sarıyoruz.

Deprem bölgesine göndermek istediğiniz gereksinim listesindeki kişisel yardımlarınızı fiyatsız taşıyoruz.

Tüm Türkiye’deki MNG Kargo ünitelerine teslim edeceğiniz 30 kg/desiye kadar olan yeni/ kullanılmamış eserler Kızılay aracılığıyla sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırılacaktır.

DEPREMZELERE NAKTİ YARDIM NASIL YAPILIR?

Depremzedelere yardım etmenin bir öbür yolu da zelzele bölgesinde aktiflik gösteren Kuruluş ve kuruluşlara bağış yapmak. Nakdi bağışların adresi de Tekrar dikkatle belirlenmeli. Emniyetli, şeffaf kuruluşlar tercih edilmeli. 

AFAD’ın ya da Türk Kızılayı’nın halihazırda bağış kampanyaları yürütüyor. Resmi internet siteleri üzerinden takviye vermek mümkün. 

Yeni eklenen bir Özellikle nakdi bağış yapmak isteyenler ayrıyeten, kredi kartlarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden AFAD ve Türk Kızılay’ın kampanyalarına inançlı halde katılabilecek.

Çoğu vilayette belediyelerce bağış kampanyaları yapılıyor. İlgili belediyeyle bağlantıya geçerek bilgi alınabilir. 

AHBAP, AKUT üzere zelzele bölgesinde çalışan sağlam sivil cemiyet kuruluşlarına bağışta bulunulabilir. 

  • KAN BAĞIŞINI UNUTMAYIN!

Depremlerde yaralanan vatandaşlar için acil kan gereksinimleri doğabileceği için yetkililerce kan bağışı daveti yapıldı. Bu süreçte Kızılay’a tertipli olarak bağışta bulunmakta Yarar var. 

Kan bağışında bulunmak isteyenler, en yakın kan bağış merkezinin adresini, telefonunu, çalışma saati bilgilerini ve pozisyon haritasını artık e-Devlet Kapısı üzerinden öğrenebiliyor.

Türk Kızılay’ın e-Devlet Kapısı’ndaki “En Yakın Kan Bağış Merkezi” hizmetiyle en yakın noktada bulunan merkeze ilişkin adres, telefon ve çalışma saati bilgileri harita üzerinden görüntülenebilecek. Ayrıyeten haritadan seçilen kan bağış noktasına yol tanımı de alınabilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir