Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı? DASK neye göre ödeme yapar?

DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı? DASK neye göre ödeme yapar?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
12 0

Kahramanmaraş merkezli iki Aka sarsıntı, binlerce konutun hasar görmesine ve yıkılmasına Sebep oldu. Az hasarlı binalarda oturan vatandaşlar ise “DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı?” sorusuna Cevap aramaya başladı. DASK ve şartları hakkındaki bütün soruların cevabı haberin devamında…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili yerle bir eden 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde bütün Türkiye Yasa boğuldu. Can kayıplarının yaşandığı bölgede yıkılan konutlar birçok insanın evsiz kalmasına da neden oldu. Az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere kategorize edilen binaların aldığı hasarlar değerlendirilirken birtakım vatandaşlar, az hasarlı binaların DASK ödemesi alıp almayacağını araştırmaya başladı. İşte ayrıntılar…

DASK NEDİR? DASK NE İŞE FAYDA?

Zorunlu zelzele sigortasını yapmak ve yönetmek hedefiyle oluşturulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sarsıntı, yangın, sel, yer kayması ve tsunami üzere oluşabilecek problemlerden kaynaklı hasarı karşılamak ismine oluşturan bir teminat sistemidir.

DASK AZ HASARLI BİNALARA ÖDEME YAPAR MI?

Depremden Dolayı konutun yıkılması da DASK kapsamına girdiğinden Dolayı birçok şahıs “DASK az hasarlı binalara da ödeme yapar mı?” sorusuna Cevap arıyor.

DASK az hasarlı binaya ödeme yapar mı?

Resmi siteden yapılan açıklamaya göre DASK, sırf zelzele ve sarsıntıya bağlı olarak meydana gelen maddi hasarlar için ödeme yapmaktadır. Bu ödemenin gerçekleştirilebilmesi için binanın tamamının ya da bir kısmının ziyan görmüş olması kaidesi aranmaktadır. 

DASK

Öte yandan meskende ziyan gören ak eşya, mobilya, avize üzere taşınabilir mal ve eşyaların kaybı DASK tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıyeten yıkıntı kaldırma masrafları ve vefat tazminatı üzere sonuçlar da DASK kapsamında yer almıyor.

Zorunlu zelzele sigortası

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat Kurtaran Davranışlar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir