Bu lalelerin sadece 15 gün ömrü var! Ağrı kesici etkisiyle gündem oldu

Sağlık May 17, 2023 Yorum Yok

Yozgat’ta zaten yetişen ve her sena mayıs ayının ikinci haftası açılan laleler özellikleriyle gündem oldu. Yalnızca 15 günlük ömrü bulunan bu laleler bu sene bütün güzellikleriyle doğaseverlerle buluşmayı bekliyor.

Dünyada endüstriyel alanda üretimi ve ticareti yapılan, ağrı kesici özelliğinin yanı Dizi doğal antioksidan tesire sahip bileşikler içermesiyle de bilinen Yozgat’ta tabiatta resen yetişen Cehrilik lalesi çiçek açtı.

SADECE 15 GÜN ÖMRÜ VAR!

Yozgat’ın Cehrilik yöresine has laleler çiçek açtı. Kentin 8 kilometre kuzeyinde bulunan ve yetiştiği bölgenin ismini Meydan Cehrilik lalesi, havaların ısınmasıyla bölgeyi renklendirdi. Yozgat’ta mayıs ayının ortalarında çiçek açan ve ömrü yalnızca 15 gün olan Cehrilik lalesinin oluşturduğu görüntüyü görmek isteyen vatandaşlar bölgeye geliyor. Bilhassa fotoğraf sanatkarları ve gazeteciler, oluşan hoş görüntüyü fotoğraflamaya çalışıyor.

Yozgat

Öte yandan, doğal antioksidan tesire sahip bitkinin genetiğinin korunması için de kentte bilimsel çalışma başlatılacak. Şakayık ailesinin bir üyesi olan ve endüstriyel alanda ticareti yapılan yöreye mahsus Cehrilik lalesinin korunması ve gelecekte ne maksat ile kullanılacağının belirlenmesi ismine Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Yakupoğlu ve öğretim üyeleri Cehrilik bölgesinde incelemelerde bulundu.

sadece 15 günlük ömrü olan laleler

Yörede zaten yetişen Cehrilik lalesinin muhafazaya alınması ve tipinin devamı için bilimsel çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Yakupoğlu, “Cehrilik lalesi araştırmalarımız sonucunda anladık ki sahiden korunması gereken Değerli bir bitki. Ayrıyeten bu bitki Yine Süs Bitkileri anne ilim Kısmındaki öğretim elemanımızın çalışma alanına giriyor. Fakülte olarak planlamamız dahilinde bu bitkinin korunması, bu bitkinin üzerinde yapılacak bilimsel çalışmaları ve Özellikle halkta farkındalık noktasındaki yayın faaliyetlerini almış bulunuyoruz” dedi.

ağrı kesici ve antioksidan özelliği bulunan laleler

“NADİR BİR TÜR”

Şakayıkgiller ailesinin bir üyesi olan Cehrilik lalesinin Az cinslerden birisi olduğunu belirten Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Kısmı Araştırma Vazifelisi Dr. Tuğba Kılıç, “Dünyada üretim ve ticareti yapılan en Kıymetli çiçekli bitkilerden bir tanesi ve ülkemiz şakayık tipleri bakımından gen merkezi
pozisyonunda bulunmaktadır. Münasebetiyle Önemli bir genetik kaynağına sahibiz. Yozgat bölgesinde gördüğümüz ve Kamu tarafından Cehrilik lalesi olarak adlandırılan
çeşidimiz de Yine bizim için Değerli Az çeşitler ortasında yer Meydan bir bitki ve korunma gereksinimi bulunan bir tıp. Şu anda Türkiye’de Özellikle birçok bölgede yayılış gösteren şakayık tiplerine baktığımız Vakit yaygın olarak görülen bir Cin olduğunu görüyoruz. Bu bölgeye lokalize olmuş olması nedeniyle, bu bölgenin iklim koşullarına adapte olmuş olması nedeniyle Az bir Cin olduğunu tekrar lisana getirmekte fayda var”
dedi.

“GENETİĞİ KORUNMALI”

Doğal antioksidan tesire sahip bileşikler içermesi sebebiyle Cehrilik lalesinin genetiğinin korunması gerektiğini Anlatım eden Kılıç, “Yalova’da hocalarımız tarafından yapılan araştırmalarda Yozgat vilayetinde bu yayılış gösteren tıbbımızın antioksidan özelliği bakımından bütün şakayıklar ortasında birinci beşte yer aldığı belirlenmiştir. Münasebetiyle Fazla daha başka bir Ehemmiyet taşımaktadır. istikbal jenerasyonlara bitkinin transferini sağlamak için birebir vakitte gelecekte hangi gayeye yönelik olarak kullanılacağının belirlenmesine yönelik çalışmalar ve ekonomik kıymetinin ortaya konulmasına yönelik çalışmaların yürütülebilmesi emeliyle kesinlikle bu genetik kaynağın korunması gerekmektedir” formunda konuştu.

“ÖMRÜ YALNIZCA 15 GÜN”

Kılıç, “Yozgat’ta mayıs ve haziran ayları ortasında yılda yalnızca bir Defa çiçek açmakta ve çiçeklenme müddeti de ortalama 15 gün sürmektedir. Bu devirde yöre halkı Özellikle bitkiyi daha rahat tanıdıkları için söküm süreçleri de Fazla daha ağır olarak gerçekleştiriliyor. Münasebetiyle bitkinin sökümünü engellemek için caydırıcı cezaların yanında kesinlikle halka da bu bitkinin kıymetini aktarmak, kıymetini anlatmak ve gelecekte kullanım yollarını benimseterek açıklayabilmek ve muhafaza altına almak Fazla daha tesirli bir yol olarak görünüyor. Bu noktada da Ziraat Fakültesi olarak elimizden gelen her türlü dayanağı ve yolu izleyeceğiz” diye konuştu.

“AĞRI KESİCİ ÖZELLİĞİ VAR”

Bitkinin endüstriyel alanda kullanımının yaygın olduğunu vurgulayan Kılıç şunları söyledi:
“Şakayık aslında Fazla eski yıllardan beri kullanılabilen bir bitki. Bu ortada Besin olarak da kullanılıyor. Kurutulmuş ya da taze olarak doğal bir biçimde kullanılabiliyor. Koku kaynağı olması nedeniyle parfümlerde, sabunlarda, deodorantlarda Fazla yaygın olarak ve kolonya imalinde kullanılıyor. Tıpkı vakitte tohumları kolye imalinde kullanılıyor. Aslında Fazla yaygın bir kullanım alanı var. Tıpkı vakitte tıbbi bir bitki olması nedeniyle antioksidan özellikleri yanında antienflamatuar olmasının yanında ağrı kesicisi özelliğiyle de Fazla yaygın olarak kullanılıyor.”

EK BİLGİ: Şifa arayanlar, bu bitkiyi çiğneyerek yahut kurutup çayını yaparak tüketiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir