Bebeklerde Sarılık Neden Olur ?

Bebek Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Anneleri en çok tedirgin eden hastalıklardan biri sarılık hastalığıdır. Ancak çocukların büyük çoğunluğu bebekken sarılık geçirmektedirler. Sarılık anneleri endişeye düşürse de aslında çok büyük bir sorun değildir. Uzman bir çocuk doktoruna gidildiği takdirde çocuktaki sarılığı kontrol altına alabiliyorlar.

Sarılık aslında safra boyası denen ve tıpta bilirubin denen kimyasal bir maddenin birikmesi ile meydana gelir. Bu durumdan dolayı da bebeklerin ciltleri sararır.  Bebeklerin büyük çoğunluğu sarılık geçirirler. O nedenle bebeğinizde sarılık olduğunu öğrendiğinizde paniklemeyin ve hemen bir doktora götürün.

Sarılık hastalığı tehlikeli değildir ancak çok uzun süre devam ederse karaciğeri yorabilir ve karaciğerde anatomik sorunlar oluşmasına neden olur. Sarılık böyle bir durumda tehlikelidir. Onun dışında sarılıkların çoğu anatomik değildir. Hepsi fizyolojiktir.

Sarılık durumu bebeğinizin doğumdan sonra anneden gelen kırmızı kan hücrelerinin yok olması durumu ile başa çıkamaması sonucu meydana geliyor. Normalde bebek karaciğeri göbek bağı ile anneden gelen kan hücreleri tarafından desteklenir. Ancak doğumdan sonra bu durum yok olduğu için bebek bu durumla baş edemez.

Sarılık hastalığı evde ya da hastanede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bebekler evde ışın ile hemşireler tarafından tedavi edilebilir. Güneş ışığına çocukları direk çıplak bir şekilde oturtmak ve üzerine battaniye örtmek de çocuğunuza iyi gelecektir. Ayrıca bu yöntem ile bebeğinizin sarılığının geçip geçmediğini de çok rahatlıkla anlarsınız. Bebeğinizin rengi hala sarı ise geçmemiş demektir.

Bebeğiniz sarılık olduğunda onu sütten kesmeyin ve emzirmeye devam edin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir