Bebeğinizi Nasıl Yıkamalısınız ?

Bebek Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bebek bakımının en önemli konularından biri olan hijyen konusuna annelerin büyük titizlik göstermesi ve hijyen kurallarına harfiyen uyması gerekmektedir. Eğer annede hijyen ve temizlik kurallarına önemsememe ve bunu hayatına geçirmeme durumu varsa hiç kuşkusuz bebek de yarı pis yarı temiz bir ortamda büyüyecektir. Temizlik alışkanlığını kazanamamış annelerin bebekleri de tertemiz olmayacak ve bebekleri büyüdüklerinde temizlik bilincine sahip olmayacaktır. Yerlere çöp atan, denize yediği cipsin paketini atan bir çocuk bu tip ailelerde büyümektedir.

Sizler bu konuyu araştırarak yazımıza ulaşmayı başardıysanız muhtemelen temizliğe önem veren ve kendine, çevresine saygı duyan birisisiniz. Sizleri bu konuda öncelikle tebrik etmek istiyoruz. Ancak yine de annelik heyecanını ilk yaşayan biri olarak bebeğinizi nasıl yıkayacağınızı tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. En pratik yoldan bebeğinizi nasıl yıkamanız gerektiğini anlatacağız.

BEBEKLER NASIL YIKANMALIDIR ?

– Bebeğinizi yıkarken hassas ve narin davranmalısınız. Bebeklerin cilt yapıları yetişkin ebeveynkilerine benzemez. O nedenle de siz bebeği yıkarken dikkatli davranmalı ve her yeri yıkamaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin hijyeni yeterli olmazsa hastalıklar kapabilir.

– Bebeğinizi korkutmamalısınız ve çok fazla hareket ettirmemelisiniz.

– Bebekler temiz olan her yerde yıkanabilirler. Bebek küvetinde ya da banyo lavabosunda hiç farketmez. Tabii mutfak lavabosunda değil.. Mutfak lavabosu ne kadar temizlenirse temizlensin çoğu zaman pistir. Banyo lavabosunun da temiz olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde elimizi yıkamak için kullandığımız banyo lavabosuna çocuğunuzu daldırmak istemezsiniz.

– Bebeğinizi suya sokmadan önce suyun ısısına dikkat etmelisiniz. Ayrıca nazikce her yerini yıkamalı ve bebeğinizin ellerinin sıcak su vanasına dokunmamasına özen gösterin.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir