Bebekler havuza ya da denize girebilir mi?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Tatil planları yapıyor ve ailecek hoş bir tatilin keyfini çıkarmak istiyorsanız, tatilinizin kabusa dönmemesi için dikkat etmeniz gereken kimi değerli konular vardır. Pekala bebekler kaç aylık iken havuza ya da denize sokulabilir? Bebekleri havuza sokmadan evvel nelere dikkat edilmeli? Bebeklerin havuza girmesinde sakınca var mı? İşte bebekli ailelerde yaz tatilinde dikkat edilmesi gerekenler…

Kavurucu sıcakların hakim olduğu şu günlerde keyifli bir yaz tatili için deniz hayali kuran çiftlerin bebekleri ya da küçük yaşta çocukları varsa dikkat etmeleri gereken kimi noktalar vardır. Tatil planı yapan ailelerin başlarını karıştıran hususlardan birisi de bebeklerini denize yada havuza sokmanın rastgele bir ziyanı olup olmadığıdır. Bebeğin hangi ayda olduğu ve  rastgele bir rahatsızlığı olup olmadığı ise dikkat edilmesi gereken şeylerin en başında gelir. Pekala bebekler havuz/deniz suyundan mikrop kapar mı? Bebekler kaç aylık iken suya sokulabilir? Bebeklerle ilgili yaz tatiline yönelik merak edilen sorular…

BEBEKLER DENİZE YA DA HAVUZA GİREBİLİR Mİ?

Bebeklerin havuza ya da denize girebilmesi için birinci evvel hekimin onayı gerekir. Rastgele bir sıhhat sorunu tespit edilmediyse havuza ya da denize girmekte bir sakınca yoktur. Lakin bebeklerin denize girebilmesi için birtakım konulara dikkat etmek gerekir. Öncelikle bebeğin başını tam manasıyla dik tutabilmesi gerekir ve bu hareketi yapabilmeleri için en az 2 aylık olmalıdır.

Uzun müddetli dik tutuş için 3-5 ay ortası beklenebilir. Bebeğin hastalıklara karşı korunması için öncelikle aşıları tamamlanmalıdır. Özellikle de birinci altı ay bebekler için çok değerlidir. Zira bu devirde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden ötürü enfeksiyonlara açık hale gelir.

İlk altı ay içerisinde olunması gereken aşılar ise şu halde sıralanabilir: BCG (verem), beşli karma aşıları (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve HIB ) üç doz, pnömokok aşıları üç doz, hepatit B aşıları üç doz ve rotavirus aşıları iki ya da üç doz yapılması gerekir. Aşısı tamamlanan bebeklerin denize girmesinde bir sakınca yoktur.

Gidilecek olan tatil yerinde havuz ya da denizden birini tercih etmeniz gerekiyorsa bunu pak bir denizden yana kullanmalısınız. Havuzda denize nazaran klorlama ve sterilizasyon süreci uygulanmaktadır. Bu süreçler ortasında rastgele bir yanlışlık kelam konusu olduğunda bebekte dış kulak yolu enfeksiyonu, mide-bağırsak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir.

Tüm bunların haricinde bebeğin havuz suyu yutmaması gerekir. Ayrıyeten bebekte klorla egzama üzere cilt hassasiyeti oluşmaması için havuz çok daha risklidir.

HAVUZ SUYUNUN MİKROP KAPMAMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

2 yaşından evvel havuza sokmamanız gereken bebeklerde hekiminizden onay aldıysanız havuz suyunun mikrop kapmaması için kimi özelliklere dikkat etmelisiniz. Tedbir hedefli dikkat etmeniz gerekebilecek noktalar ise şöyle:

Suya girmeden evvel duş almak,
Ateşli hastalık ya da ishalli bir halde suya adım atmamak,
Suya tükürmemek,
Havuza ayakkabı ile girmemek,
Ayakları antiseptik su ile dezenfekte etmek,
Büyük ya da küçük tuvaleti suya yapmamak,
Havuza kapasitesini aşacak biçimde insanın girmemesi önerilebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir