Uydurma güneş gözlüklerinin neden olduğu ziyanlar? Körlüğe kadar giden sonuçlar…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Geçersiz güneş gözlüklerini her dört beşerden 2’si tercih ediyor. Lakin uzmanlar geçersiz güneş gözlüklerinin göz sıhhatine önemli hasarlar verdiği konusunda ihtarda bulunuyor. Pekala uydurma güneş gözlüklerinin neden olduğu ziyanlar? Körlüğe kadar giden sonuçlar nelerdir? Güneşin gözlere verdiği ziyanlar nelerdir? Tüm merak edilen bu soruları sizler için araştırdık. Ayrıyeten uzmanların internetten alınan lens ve güneş gözlükleri konusundaki ihtarları da haberimizin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Atmosfer, Güneş’ten gelen UV ve IR ışınlarını Dünya’ya indiği esnadaki şiddetini her ne kadar azaltsa da, bu ışınlar bedenimizdeki en hassas bölgelere yani cilt ve gözlerimize ziyan verir. Cilt yüzeyinde kansere bile neden olurken göze ise alerjik konjonktiva, kuru göz, retina, albinizm rahatsızlıkları ve renkli gözlere sahip olan şahıslar güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Işınların şiddetinden etkilenmemek için uzmanlar özel çamlı güneş gözlükleri kullanılması gerektiği konusunda ikazda bulunuyor. Aksi halde güneş ışınları önemli göz hastalıklarına yol açabilirGüneş gözlüklerine UV ve IR ışınlarını kıran özel sinemalı camlar takılır. Bu sayede göze gelen güneş ışınları kırılarak sarı noktaya çarpar ve gözün sağlıklı görmesini sağlar. Güneş gözlüklerinin renkli olmasının nedeni de hazırlana özel sinema camlarından kaynaklanıyor. Lakin kimi merdiven altı üretilen güneş gözlüklerinde bu sinemalar yerine boya kullanılır ve boya beğenilen kimi komplikasyonlara neden olur. Işığın kırılması yerine göze direk çarpan ışınların hasara neden olma şiddetini artırdığı istikametinde uzmanlar ikazda bulunuyor. 

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİN NEDEN OLDUĞU ZİYANLAR?

Sahte güneş gözlükleri üçüncü dereceden göz hastalıklarına neden olur:

– Korneada; kuruluk, kaşıntı, yanma, batma, ağrı ve kanlanma üzere şikayetler boyalı yani geçersiz güneş gözlüklerinden ötürü birinci derece olarak ortaya çıkar. Bu şikayetler ilaç tedavisiyle düzeltilebilir.

– İkinci derecede ise gözlerin beyaz kısmında (Konjonktiva) kanlaşma ve göz kapağının etrafında et oluşur.

– Asıl önemli sorun ise üçüncü derecedir. Uzun mühlet geçersiz gözlük kullanan şahıslar UV ışınlarına maruz kaldığından; sarı nokta ve katarakt üzere körlüğe neden olan hastalıklar ortaya çıkartabilir. Bu durumların kalıcı hasara neden olmaması için göz muayenesi yapılarak uzman tavsiyesinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

GÜNEŞİN GÖZLERE VERDİĞİ ZİYANLAR NELERDİR?

Uzun müddet güneş ışınlarına maruz kalan gözlerde ‘Kar Körlüğü’ üzere hastalıklara neden olur. Işınlardan ötürü fazla ışık dalgası alan sarı nokta baktığı yerlerdeki ışığı kırma özelliğini kaybettiğinden bakılan yer bembeyaz olur. 

Beğenilen en büyük değişim merceklerde yaşanır. Görme duyusundaki en temel yer göz merceğidir. Görmedeki birinci alım mercek sayesinde gerçekleşir. Lakin merceğin uzun müddet güneşe maruz kalması ve korunmaması durumunda incelmeye neden olur. Bu da katarak üzere önemli hastalıklara bile yol açar.

Güneş ışınlarının bilhassa çocuklarda neden olduğu sıhhat sorunu ise şaşılıktır. Göz kamaşmasında bariz olmazsa bile bilinmeyen şaşılık yaşanabilir. Buna birtakım uzmanlar göz kayması olarak da isimlendirir. Estetik açıdan sorun olmasının yanı sıra bilhassa otomobil kullanırken perspektif bir açıyı çift görme ya da perspektif açıda yamuk göme üzere problemlere neden olur.

Güneş ışınlarının göze vereceği en riskli dağlık sorunu ise göz kapağında kansere neden olmadır. Göz etrafındaki hücrelerin mutasyona uğramasına sebebiyet verir. 

İNTERNETTEN ALINAN LENS VE GÜNEŞ GÖZLÜKLERE DİKKAT!

Yaz aylarında bilhassa satışı artan güneş gözlükleri online satışların artışları ile bir arada intternet ortamına düştü. Cazip gelen fiyatlarla orjinallerine benzeyen güneş gözlükleri her ne kadar güzel gelse de sıhhati mahvediyor. Uzmanlar körlükle bile sonuçlanacak durumlara yol açacağını vurguladıkları güneş gözlükleri konusunda önemli ikazlarda bulunuyor. Bu ihtarlardan birini de Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu İdare Konseyi Lideri Ayaz yaptı. Ayaz, hekim denetiminde ve reçetesinde alınmayan güneş gözlüklerinin ve lenslerinin sağlıklı beğenilen bile hasarlara neden olabileceğini belirtti. Ayrıyeten Ayaz, göz sıhhati tıpkı ağız ve diş sıhhati üzere toplumumuzda en ihmal edilen sıhhat sorunu olduğunu vurguladı. İnternet ortamına satışlarının düşmesi ile göz hastalıklarının hadiselerinin gitgide artmasındaki orantıyı açıklayan Ayaz, “Gelişmiş ülkelerde gözlük kullanma oranı yüzde 55 civarında iken Türkiye’de bu oran yüzde 18 seviyesinde. Optisyen ve gözlükçü odalarımızın kurulmasının akabinde hazırladığımız taslak çalışmayı gündeme getireceğiz. Bu kapsamda yazılı ve görsel basında aldatıcı reklamların, bir sıhhat gereci olan gözlüğün bir ticari emtia üzere kampanyalar yapılarak halkın yanıltılmasının önüne geçilecek. Gözlükçülerin yapacakları reklam ve kampanyalar konusunda yeni bir çerçeve çizilecek. Ayrıyeten mesai saatlerinde yapılacak düzenlemelerle çalışanların eşit koşullar altında çalışması, haksız rekabetin önüne geçilmesi sağlanacak.” açıklamalarına da yer verdi. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir