Bebek ve çocuklar için aşı takvimi değişti! 2023 aşı takvimi nasıl?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Oca 23, 2023 Yorum Yok

Çocukluk çağındaki aşılar hayati Ehemmiyet taşımaktadır. Tarihte bir Fazla çocuğun vefatına Sebep olan hastalıkların belirtilerinin azaldığı ve her çocukta görülen standart bir rahatsızlık üzere gelip geçmesi için aşıların istisnasız yapılması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyet sıhhat Bakanlığı yeni aşı takvimini yayınladı. Pekala 2023 aşı takvimi nasıl? İşte 2023 aşı takvimi…

Çocukluk vaktinde geçirilen bir Fazla hastalık istikbal yaşantısının kalitesini etkilemektedir. Tarihte tahlili bulunamadığı inanılan kızamık üzere hastalıklar birçok bebeğin ve çocuğun vefatına Sebep olmuştur. sıhhat ocaklarında, hastanelerde ve yaklaşık 30 yıldır nizamlı bir halde okullarda uygulanan aşı yoluyla, başa çıkılamaz bir Vaziyet Meydan hastalıkların önüne geçilebilir. Tıbba nazaran aşı; bireyin sıhhat hakkının Temel bir bileşeni olup, hami hekimliğin en başarılı tedbirlerinden biridir. Bilhassa bağışıklığı düşük bir bünyede barınma gücüne sahip olan kızamık, kabakulak, suçiçeği hepatit A-B-C üzere virüsler bütün dünyada rutin aşı programıyla önlenebilen hastalık gurubunda yer alır. Dolayısıyla birçok hastalığın daha önünü kesen aşıları yaptırmanız, çocuğunuzun sıhhati açısından gözetici bir Önlem olacaktır. 2023 yılının gelmesiyle Bir arada yeni aşı takvimi sıhhat Bakanlığı tarafından yayımlandı.

çocuklarda aşı

NEDEN BEBEKLERE VE ÇOCUKLARA AŞI YAPTIRMALIYIZ?

Tüm aşı takvimine nazaran bebeklikten başlayan aşılar, çocuk ve 8. sınıfa kadar devam etmektedir. Bu durumda çocuklarınızın ne için ne aşısı olduğunu bilmeniz ve şuurlu devinim etmeniz epeyce değerlidir. Ayrıyeten aşı olan çocuğun hastalanması ve hafif geçirmesi kaydıyla doktora başvuran ebeveynler Başkaldırı ederken, aşıyla hasta olan çocuğun aşısız ne hale gelebileceği düşünülerek devinim edilmeli ve en az hasarla geçirdiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SIHHAT BAKANLIĞI’NIN YAYINLADIĞI AŞI 

TAKVİMİ​ 2023

bebeklere aşı

BEBEKLERE YAPILAN AŞILAR NELERDİR?

1- BCG (Verem) Aşısı

BCG aşısı dünyada hala kullanılmakta olan Biricik tüberküloz aşısıdır. Zayıflatılmış canlı bir aşıdır. Bu aşı tüberkülozun yüksek sıklıkta görüldüğü ülkelerde yapılmaktadır. Ülkemizde 2. Ayın sonunda uygulanmaktadır. Sol omuza deri içi olarak uygulanır.

2- Difteri, Tetanoz ve Boğmaca (DTB)
Difteri (D) soluk almada zorluğa neden olabilir. kalp yetmezliği, nüzul yahut vefata kadar götüren bir hastalıktır. Tetanoz (T) Kasların ağrılı sertleşmesine neden olur. Tetanoz Önemli sıhhat problemlerine yol açabilir, ağzı açamama iç olmak üzere yutma ve soluk almada zorluk yahut vefat. Boğmaca (aP) Denetim edilemeyen şiddetli öksürüğe neden olabilir. soluk almayı, yemeyi yahut içmeyi zorlaştırır. Hib (Haemophilus influenzae tip b) hastalık.

3- Hemophilus İnfluenzae Tip B
Birçok farklı enfeksiyon cinsleri ne neden olabilir. Bu enfeksiyonlar çoklukla 5 yaşın altındaki çocukları tesirler. Hib bakterileri kulak enfeksiyonları üzere hafif hastalıklara neden olabilirken bronşit yahut sepsis ( kan sirkülasyonu enfeksiyonu) şiddetli hastalığa neden olabilirler.

4- Hepatit B
Hepatit B bir karaciğer hastalığıdır. Akut hepatit B enfeksiyonu, ateşe yol açabilen kısa müddetli bir hastalıktır. Yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, sarılık (sarı Cilt yahut gözler, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı) olur. Kronik hepatit B enfeksiyonu uzun vadelidir çok Önemli ve karaciğere hasarına yol açabilen bir hastalıktır. Siroz karaciğer kanseri ve vefat.

5- Çocuk Felci (Polio)
Çocuk felcine polio virusu neden olur. Birçok çocuk enfekte çocuk felci virüsü ile hiçbir semptom görülmez, lakin kimilerinde boğaz ağrısı, ateş, yorgunluk, mide bulantısı, baş ağrısı yahut mide ağrısı olur. Daha Ufak bir kümede ise daha Önemli semptomlar gelişir. Çocuklarda beyin ve omuriliği tesirler. Şiddetli çocuk felci kalıcı sakatlığa ve Ender durumlarda vefata yol açar.

6- Pnömokok Aşısı
Pnömokok ismi verilen bakteriler zatürree (akciğer enfeksiyonu) başta olmak üzere, kulak enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları, menenjit ve bakteriyemi (kan sirkülasyonu enfeksiyonu) yaparlar. Birçok pnömokok enfeksiyonlar hafiftir, lakin kimileri uzun vadeli beyin hasarı yahut işitme kaybı üzere sıkıntılara yol açar.

çocuklarda aşı

ÇOCUKLARA YAPILAN AŞILAR NELERDİR?

Hepatit A, Kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği aşıları ise birinci 1 yaştan sonra yapılır. Ayrıyeten Ulusal aşı takviminde yer almayan lakin yurtdışında ve ülkemizde de çocuklarımıza önerdiğimiz aşılar da Laf bahsidir.

1. sınıftaki aşı

1. SINIFTA YAPILAN AŞI NEDİR?

İlköğretim 1. sınıfta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısının 2. dozu ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci) aşısının pekiştirme dozu uygulanır. Bununla Bir arada Şayet çocuğunuzun rastgele bir ilaca alerjisi varsa kesinlikle okula bildirilmeli ve tabiple konuşulup Özel olarak aşı yapılması gerekmektedir.

8. sınıftaki aşı

8. SINIFTA NE AŞISI UYGULANIR?

Yukarıda anlatılan Tetanoz ve Difteri hastalılarına karşı uygulanan pekiştirici bir aşıdır. 8. sınıfta yaklaşık 13 – 14 yaşlarında uygulanması yanlışsız bulunur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir