Bebeğinizi Biberona Nasıl Alıştırırsınız ?

Bebek Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bebeklerin anne sütü emmesi kadar önemli birşey varsa o da zamanı geldiğinde bebeğin memeden çıkarak emziğe ya da biberona alışmasıdır.

Bazı bebekler memeden ayrılmak istemezler. Bu süreç hem anneler hem de bebekleri için kolay olmayacaktır. Ancak ne olursa olsun anneler ve bebekleri hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmeleri için bu süreci beraber atlatmaları gerekecektir. O nedenle de bebek ve anneyi müthiş bir deneyim daha bekliyor. Bu dönem duygusal bir dönem olsa da anne ve bebekler için kolay hale getirecek yöntemler biliyoruz.

Memeden biberona geçme yöntemleri:

– Sevgili anneler, öncelikle sizler emzirme döneminin bittiğine karar vermelisiniz. Bu konuda kararlı olmalısınız. Bebeğinizin yaşı ve durumu bu kararı size aldırmalıdır. Ardından da bebeğinizi kademeli olarak bu işe alıştırmalısınız.

– Bebeğinizi emzirmeden keserken öncelikle yapmanız gereken şey bebeğinizi emzirmeye devam etmek ama ara ara biberon ve mama vermektir. Bunu yapmanız hem birden kesmemenizi sağlayacak hem de bebeğinizi üzmeyeceksiniz.

– Emzirme saatinde sütünüz gelebilir. Bunu pompa ile çekebilirsiniz. Baskıyı azaltacak kadar sütünüzü pompaya doldurun. Daha fazlasını değil. Daha sonra da soğuk bir havluyu göğsünüzün üzerine koyun ve elleri kavuşturarak sıkıca sarılın.  10 dakika bunu yapın. Bu soğuk uygulama sütünüzün durmasını sağlayacaktır.

– Süt durdurma işlemine 3 gün daha devam edin. Emzirme saatini bir saat daha eksiltin. Aynı taktiği uygulayın ve bebeğiniz tam anlamıyla vazgeçene kadar da bir biberon verin bir meme..

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir