Bebeğimin Cinsini Ne Zaman Öğrenebilirim ?

Bebek Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Son günlerde artan cinsiyet partileriyle beraber bebeklerin cinsiyetleri ebeveynleri oldukça heyecanlandırmaya başladı.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir ?

Yani annenin bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için ultrason muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Bebeğin hangi cinsiyete sahip olduğunu bebeğin yumurtada döllenmeye başladığı tarihte bellidir aslında. Gebelik oluşmaya başladığında genetik olarak bebeğin hangi cinsiyette doğacağı zaten bellidir ama bebeğin cinsiyetini öğrenmek için anne ve baba adaylarının biraz beklemesi gerekmektedir. Çünkü ultrason sayesinde ulaşılan bu seviyede bebeğin cinsiyetini öğrenmek için bebeğin büyümesi ve gözlerinin biraz çıkması gerekmektedir. Bebeğin cinsiyetleri gözler sayesinde anlaşılmaktadır.

Ultrason sayesinde bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en az 3 ay beklemek gerekmektedir. En erken 3. ayın sonunda bebeğin cinsiyeti belli olur. Yani 12 haftadan sonra 13. haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir.Bebeğin cinsiyeti gelişimine göre en net 17 ila 20. haftalarda belli olur. Ancak 20. haftadan sonra yanılma payı söz konusu değildir çünkü bebek iyice belirginleşmiştir. En ideal cinsiyet belirleme süresi gebeliğin 4. ayıdır. Hata ve yanılma paylarını ortadan kaldırmak için en ideali 4. ayı beklemektir.

Bebeğin cinsiyeti ultrason dışında bazı yöntemler ile de belirlenebilmektedir. Amnion suyunun alınması (amnosentez) ya da koryon villus biyopsis ile kordosentez bu yöntemlerden birkaçıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir