Atiye setindeki iş kazası ölümle sonuçlanmıştı! Yapımcı Onur Güvenatam’a hapis şoku…

Sağlık Nis 05, 2023 Yorum Yok

2019 yılında Netflix’te izleyiciyle buluşan Atiye dizisinin setinde çalışan misyonlu vatandaş Hasan Karatay, bahtsız bir kaza sonucu hayatını kaybetmişti. Bahse ait Haysiyet Güvenatam ile sanat direktörü Deniz Kobanbay’ın yargılandığı davada, Güvenatam’ın “taksirle vefata neden olmak” hatasından 6 yıla kadar mahpusu, Kobanbay’ın da beraati istendi.

Netflix Türkiye’nin ikinci Özgün dizisi Atiye’nin (The gift) set çekimlerinde şanssız bir Hadise görülerek can kaybı yaşanmıştı. Boya vazifelisi olan Hasan Karatay, sette yüksek bir yerden düşerek ivedilikle hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan bütün müdahalelere Karşın beyin mevti gerçekleşen Karatay’ın vefat nedenine yönelik Sinema Tv Sendikası’nın araştırma yapmaya başlamıştı. Yapılan çalışmalar sonucunda Haysiyet Güvenatam ile sanat direktörü Deniz Kobanbay hakkında dava açıldı. İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Haysiyet Güvenatam’ın avukatı Maruf Kemal Yavuz ile sanık Deniz Kobanbay’ın avukatı Süreyya Yiğitbaşı katıldı.

Atiye dizisi

“İKİ RAPORDA SORUMLULAR VE Hadise KENDİ İÇİNDE ÇELİŞMEKTEDİR”

Sanık Kobanbay’ın avukatı Yiğitbaşı, birinci eksper raporunda müvekkiline kusur atfedilmediğini, ikinci raporda yanlış yönlendirmeyle kusurlu bulunduğunu belirterek beraat talebinde bulundu. Sanık Güvenatam’ın avukatı Yavuz, belge içindeki iki farklı eksper raporuna değinerek, “İki raporda da sorumlular ve Hadise kendi içinde çelişmektedir. Bu çelişkiler giderilmeden savcılığın görüş sunması içtihatlere alışılmamıştır. Müvekkil ile hatadan ziyan gören şahıs ve Hadise hakkında illiyet bağı yoktur. Bu sebeple müvekkilin kusuru ve sorumluluğu düşünülemez. İki rapor ortasındaki çelişkinin giderilmesi için belgenin üçüncü bir uzmana gönderilmesi gerekmektedir. Beraat talebinde bulunuyoruz” diye konuştu.

Onur Güvenatamın mahpusu isteniyor

MÜTALAA AÇIKLANDI

Mahkeme belgedeki raporlar, toplanan kanıtlar ve bütün evrak kapsamı dikkate alarak tekrar eksper raporu alınmasının davaya bir yenilik katmayacağından, taleplerin reddine karar verdi. Daha sonra duruşma savcısı temele ait mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık Güvenatam’ın OGM Pictures şirketinin sahibi, Deniz Kobanbay’ın ise sinema setinde sanat direktörü olarak vazife aldığı bildirildi. Yaşanan Hadise Amel kazası olarak raporlara işlendi.

YAPIMCI Haysiyet GÜVENATAM’IN 6 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Mütalaada, sanıklardan Güvenatam’ın yerine getirmediği tedbirlerin Kıymetli olduğu, bu nedenle olayda ihmali bulunduğu belirtilerek, “taksirle vefata neden olmak” kabahatinden 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusu istenirken, diğer sanık Kobanbay’ın olayda kusuru tespit edilemediğinden beraati talep edildi. Duruşma, tarafların mütalaaya karşı savunma hazırlamak için müddet talebinde bulunmaları üzerine ertelendi.

 

Hasan Karatay

NE OLMUŞTU?

Sinema TV Sendikası, Amel güvenliğinin sağlanamadığını Anlatım ederek yanlışlı olduklarını söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir