Ankara TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan Prens Harry’e tepki!

Sağlık Oca 13, 2023 Yorum Yok

TBMM Lideri Mustafa Şentop, İngiliz Kraliyet Ailesi’nden ayrılarak ailesini ve sarayı amaç Meydan Prens Harry’nin otobiyografik kitabı hakkında şaşırtan açıklamalarda bulundu. Spare isimli kitabında “Afganistan’da misyon yaptım. 25 kişiyi öldürdüm. Onları insan olarak görmüyordum” diyen Prens Harry’e reaksiyon gösteren Şentop, insan haklarının değerine vurgu yaptı.

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin asi üyesi Prens Harry, 2020 yılında Kraliyet Ailesi’nden ayrılarak eşi ve çocuklarıyla Bir arada ABD’ye taşınma kararı almıştı. Çeşitli röportajlar, podcastler, açıklamalar ve belgeselle gündemden düşmeyen Harry, nihayet olarak yeni kitabı ‘Spare’ ile isminden Laf ettirdi. Çocukluk yıllarında yaşadığı travmalardan aile sırlarına kadar bilinmeyen bütün ayrıntıları birinci Sefer anlatan Harry’nin kitabında kullandığı ‘Afganistan’da vazife yaptım. 25 kişiyi öldürdüm. Onları insan olarak görmüyordum’ tabirleri toplumsal medyada Aka yankı uyandırdı. 

Prens Harry

PRENS HARRY’İ YERDEN YERE VURDU

Tüm dünyada Aka bir skandala dönüşen açıklamaların akabinde TBMM Lideri Mustafa Şentop, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun düzenlediği ’21’inci Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği’ isimli uluslararası konferansta mevzuya ait değerlendirmede bulundu. Prens Harry’nin bu davranışına reaksiyon gösteren Şentop, şöyle konuştu:

“İngiliz Kraliyet Ailesi’nden istifa eden, ayrılan prensin otobiyografik bir kitabı çıkıyor. O kitaptan birtakım kısımlar basına sızdı. Orada bir yerde ‘Afganistan’da vazife yaptım. 25 kişiyi öldürdüm. Onları insan olarak görmüyordum. Şayet insan olarak görsem aslında öldüremezdim. Onları insan olarak görmememiz konusunda eğitim aldık’ diyor. Bu genç, ak Avrupalının bir görüşü değil yalnızca, keşke o denli olsa. Bu bir kültürü, bir yaklaşımı, bir anlayışı Anlatım ediyor. Avrupalı ak bir insan Afganistan’da yaşayan 25 insanın insan olmadığına karar veriyor, kendisini ikna ediyor, onları öldürebiliyor ve bundan hiç utanç duymadığını Anlatım ediyor. Temel sıkıntımız; insan haklarıyla ilgili ne yazarsak yazalım, hangi kurumları oluşturursak oluşturalım, Temel problemimiz bir paradigma sorunu. Biz, dünyada yaşayan 8 milyon şahıs hangi Deri rengine, hangi inanca, hangi ırka sahip olursak olalım, her birinin başkasıyla tam manasıyla, gerçek manada hukuk konusunda eşit olduğunu kabul etmek ve zihnimizi, kültürümüzü de paradigmamızı da bunun üzerine oturtmamız gerekir. Bunu yapmadığımız taktirde globalleşen bir dünyada gerçek manada insan hakları uygulamasını yerleştirebilmek Mümkün olmaz” 

Mustafa Şentop

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Doktor Öğretim Üyesi Ömer Akgül anlatıyor! cemiyet ve ruh sıhhati hakkında bilinmeyenler…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir