Afet döneminde sosyal medya kullanımlarına dikkat! Uzmanı uyardı

Sağlık Şub 24, 2023 Yorum Yok

Asrın felaketi sonrası toplumsal medya bilgi kirliliği arttı. Doç. Dr. Selman Tunay Kamer, hususa ait ikazlarda bulundu. Tamer, Toplumsal medyada paylaşım yapmak uygunluk yapmak değil. Bilmediğimiz, kaynağını görmediğimiz, teyit etmediğimiz iletisi paylaşmak sürece ziyan vermek dışında kimseye güzellik yapmaz.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran; Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim anne ilim Kolu Lideri Doç. Dr. Selman Tunay Kamer, 11 ili etkileyen Aka bir zelzele felaketinin akabinde devlet ve sivil cemiyet kuruluşlarının bölge için Çeşitli çalışmaların yanı Dizi yardım kampanyaları düzenlediğine dikkati çeken Kamer, kimi vatandaşların da tıpkı ve nakdi yardımla yetinmeyip, “Bölge için neler yapabiliriz?” kanısıyla toplumsal medya üzerinden kendilerine gelen bilgileri Yine toplumsal medya üzerinden yetkililere ulaştırmak için paylaşımda bulunduklarını belirtti.

Sosyal medyada zelzele süreciyle ilgili en Aka problemlerden birinin dezenformasyon ve palavra haber olduğunun altını çizen Kamer, “Göçük altında vatandaşların olduğu istikametinde birtakım adres bilgileri paylaşıldı. O iletileri yetkililere ulaştırmak ismine birtakım vatandaşlar toplumsal medyada Çaba içine girdiler. Aslında gerçekte belirtilen yıkıntı altında kimsenin olmadığı, o denli bir adresin olmadığı üzere şeyler ortaya çıktı. Bu da toplumsal medyanın gayesine Müsait bir biçimde kullanılmadığını ortaya çıkarıyor.” diye konuştu.

sosyal medya

Yalan haberlere yorum yapmak yerine yetkili kurumlara bildirmek gerektiğini vurgulayan Kamer, şunları lisana getirdi:

“Sosyal medyada bir haberin palavra olduğunu görsek dahi altına yorum yazmayacağız zira yorum yazdığımızda bu sizin takipçilerinize de düşüyor. Hasebiyle palavra haberin etkileşimi artmış oluyor. Bağlantı Başkanlığının dezenformasyonla gayret merkezi var, Anadolu Ajansının teyit merkezi var. Bu dezenformasyonla ilgili bilgileri gönderiyorsunuz en azından teyit ediliyor yahut palavra haberin önlenmesi noktasında sürece iç oluyorsunuz. Bu Cin ihbarlar sürece sizin en Aka dayanağınız olur.”

sosyal medyadaki bilgi kirliğine dikkat

“TEYİT EDİLMEMİŞ HİÇBİR İLETİSİ PAYLAŞMAMAK çok ÖNEMLİ”

Bu süreçte toplumsal medya üzerinden “linç kültürü” ve “itibar suikastı”nın ağır biçimde yaşandığını aktaran Kamer, şöyle devam etti:

“Dezenformasyonla uğraş noktasında Emniyet endeksi yüksek hesaplardaki bilgileri ya da devlet yetkililerinin açıklamaları dikkate alınmalı. Emniyet endeksi yüksek hesap demek takipçi sayısı Çok olması ya da mavi tıklı hesap demek değil. Mavi tık gördüğümüzde oradaki bilgilerin yanlışsız olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte ön plana çıkmış sanatkarların yahut cemiyet liderlerinin yaptığı kimi paylaşımlarının yanlışsız olmadığını gördük. Antakya’da baraj patladı haberi üzerine kurtarma çalışmalarına maalesef Uzaklık verildiği ve bu nedenle vatandaşlarımızın vefat ettiği haberi basına yansıdı. Hasebiyle teyit edilmemiş hiçbir bildirisi paylaşmamak Fazla kıymetli. Toplumsal medyada, ‘mesaj teyitlidir, Kesin bilgi kesinlikle yayalım’ üzere iletileri bu süreçte ağır biçimde aldık. Yetkililerin yaptığı açıklamada bunların gerçek olmadığı, sürece ziyan verdiğine dair resmi kurumların açıklamaları var.”

Yalan haberler nedeniyle yetkililerin açıklamalarının ekseriyetle dezenformasyonla çaba biçiminde olduğunu belirten Kamer, “Yetkililer, afet süreciyle ilgili neler yapıldığı, vatandaşlardan neler beklendiği üzere şeyler açıklanması gerekirken dezenformasyonlara yanıt vermek zorunda kaldılar. Münasebetiyle teyit etmediğimiz hiçbir iletisi toplumsal medya üzerinden paylaşmıyoruz.” sözlerini kullandı.

uzmanlar toplumsal medya kullanımı konusunda ihtarlarda bulundu

Her paylaşımın uygunluk olmadığını söyleyen Kamer, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada paylaşım yapmak uygunluk yapmak değil. Bilmediğimiz, kaynağını görmediğimiz, teyit etmediğimiz iletisi paylaşmak sürece ziyan vermek dışında kimseye yeterlilik yapmaz. Dezenformasyonu yetkililere ulaştırmakla Bir arada onun yanlışsız bilgi olarak kabul edildiği için orada yazan iletilerin tahliline ait birtakım uğraşlar içine giriliyor. Bilgi yanlışsız olmadığı için güç bölünüyor, yapılan faaliyetler aksıyor ve sürece ziyan veriyor. Burada asıl olması gereken, birey, cemiyet ve devletin birbirine kenetlenerek zelzele üzere yıkıcı faaliyetlerin üstesinden gelmek için işbirliği içerisine girmesi gerekiyor. Dezenformasyonla güçleri bölündüğü için maalesef süreç idaresinde Önemli sorunlarla karşılaşılabiliyor.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir