Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. ABD’li aktör Morgan Freeman isyan etti: ‘Afro-Amerikalı’ terimi hakarettir

ABD’li aktör Morgan Freeman isyan etti: ‘Afro-Amerikalı’ terimi hakarettir

admin admin - - 2 dk okuma süresi
13 0

Morgan Freeman, ‘Siyahların Tarihini Anma Ayı’na ve ‘Afrika kökenli Amerikalı’ terimine karşı reaksiyonunu lisana getirdi. Freeman, ırkçılığa karşı güçlü çabalardan geçen siyahilerin tarihinin sadece bir aydan ibaret olmadığını savundu.

Independent Türkçe’nin aktardığına nazaran; Freeman, ‘Siyahların Tarihini Anma Ayı’na ithafen, “Bu nitekim ne manaya geliyor? Dünyanın bu bölgesindeki siyahların birden fazla melez ve Afrika’dan bir ülkeymiş üzere bahsediyorsunuz lakin o tıpkı Avrupa üzere bir kıta…” biçiminde devam etti.

Morgan Freeman Başkaldırı etti

“SİYAHLARIN TARİHİNİ ANMA AYI BİR HAKARETTİR”

En nihayet Zach Braff’in sineması A Good Person’da rol Meydan 85 yaşındaki oyuncu, The Sunday Times Culture mecmuasına yaptığı açıklamada “Sevmediğimi açıkça söyleyebileceğim iki şey var. Siyahların Tarihini Anma Ayı bir hakarettir. Benim tarihimi bir aya mı indirgeyeceksiniz?” dedi.

Morgan Freeman

‘AFRİKA KÖKENLİ’ TERİMİNE REAKSİYON GÖSTERDİ

Birleşik Krallık’ta ekimde, ABD’de ise her Yıl şubat ayında kutlanan ‘Siyahların Tarihini Anma Ayı’, Afrika diyasporası tarihindeki Değerli şahıs ve olayların hatırlanmasına vesile oluyor.

Ünlü aktör Freeman’ın anma ayında vurgulanan ‘Afrika kökenli Amerikalı’ terimine dikkat çekerek, ‘Avrupa kökenli Amerikalı’ denmeyeceği, Örneğin ‘İtalyan kökenli Amerikalı’ üzere ülke belirtilmesi gerektiğini aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

Kıvanç Tatlıtuğ’dan oyunculuk açıklaması: “İşimi en yeterli halde…”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir