100 milyar liralık israfa karşı kahvaltıda ‘serpme’ yerine ‘seçme’ devri

Sağlık Kas 01, 2022 Yorum Yok


Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) genel Lideri Bingöl, ülke genelinde yıllık serpme kahvaltı nedeniyle 100 milyar liralık israf yaşandığını ve eserlerin yarısının çöpe gittiğini belirterek, “(Önlemek için) Serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltıya geçme kararı aldık.” dedi.

Türkiye İsrafı Tedbire Vakfı (TİSVA) tarafından yapılan bir araştırmada nihayet devirde yaygınlaşan serpme kahvaltıların yıllık 100 milyar liralık israfa neden olduğu belirtilirken, serpme kahvaltılarda zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta ve ekmek üzere besinlerin birçoğunun tüketilmediği için çöpe gittiği açıklanmıştı.

“SERPME KAHVALTI YERİNE SEÇME KAHVALTI”

TÜRES genel Lideri Bingöl, Laf konusu israfı önlemek için “serpme kahvaltı” yerine “seçmeli kahvaltı” hareketi başlattıklarını belirterek, mevzuya ait ayrıntıları 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü hasebiyle AA muhabirine anlattı.

Türkiye’de Mesken tüketiminden tedarik zincirlerine kadar Yekün 18 milyon ton besinin israf olduğunu aktaran Bingöl, bunun maddi kaybının on milyarlarca lirayı bulduğunu bildirdi.

Bingöl, “İsrafın 100 milyar liralık kısmının serpme kahvaltıdan kaynaklandığı biliniyor. Bu her açıdan Fazla dertli bir durum. Bunu önlemenin yolu neydi? Bunu bir memleket problemi olarak gördük. Hem memleketin hem de işletmelerin rahmetini kaçırıyordu. Artık serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltıya geçme kararı aldık.” diye konuştu.

Türkiye’de 300 bin restoran ve lokanta bulunduğunu aktaran Bingöl, bunların 100 bininin Aleni büfe kahvaltı verdiğini kestirim ettiklerini ve her işletmede ortalama 20-30 masa bulunduğunu söyledi.

“Serpme kahvaltıda eserlerin yüzde 50’si çöpe gidiyor”

Ramazan Bingöl, serpme kahvaltıda gelen şahıs sayısı kadar kahvaltı verildiğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İşletmeler, şahıs sayısından az kahvaltı verilmesini kabul etmiyordu. Bilhassa bayanlar ve çocukların o kahvaltıyı bitirme talihi yoktu. Münasebetiyle o masadaki yiyeceklerin yüzde 50’si çöpe gidiyordu. örneğin siz şeker hastasısınız. Size verilen 3-4, tahminen de 10 çeşit reçel çöp oluyordu. Diyelim ki yumurta alerjiniz var. Yumurtayı da yiyemiyordunuz ve o da maalesef çöpe atılıyordu. 100 bin restoranda 2’şer yumurta çöpe gidilse 200 bin yumurta eder.”

“Hiçbir şey çöpe gitmiyor, tüketiciye harikulade kar sağlıyor”

TÜRES genel Lideri Bingöl, serpme kahvaltıda eserlerin yüzde 50’sinin israf olduğunu, seçmeli uygulamaya geçtikten sonra bu sayının neredeyse sıfıra indiğini, “israfa dur” denildiğini söyledi.

“Seçme kahvaltı” olarak başlattıkları uygulamada müşterinin yalnızca seçtiği eseri sipariş ettiğini ve onun fiyatını ödediğini anlatan Bingöl, “Neyi Yemek istiyorsanız onu istiyor, onu yiyorsunuz ve onun parasını ödüyorsunuz. Sofradaki hiçbir şey çöpe gitmiyor. Tüketiciye fevkalade çıkar sağlıyor. Evvelden çocuk için dahi şahıs başı fiyat alınırken, artık tahminen de yalnızca patates kızartması sayısı ödeniyor. Tüketiciye de yüzde 50 tasarruf sağlıyor.” diye konuştu.

Bingöl, besinde israfı önlemenin kıymetine işaret ederek, “Bu ulusal bir sıkıntı. Dünyada Önemli bir kıtlık ve Besin sorunu yaşanıyor. Bu türlü bir şeyde yalnızca restoran kendi Nakit kazansın diye insanların yemediği şeyden Nakit kazanmak ve israf etmek gerçek değil. Bu vicdani bir sıkıntı.” sözlerini kullandı.

“Müşteri de restoran da memleketimiz de kazanacak”

“Serpme kahvaltı” yerine “seçme kahvaltı” uygulamasına dönüş için başta üyeleri olmak üzere Türkiye’de genelindeki bütün restoran ve lokantalara Davet yapan Bingöl, “Bunu Evvel basın yoluyla insanlara anlatıyoruz. Bölümümüzde birçok şahıs seçme kahvaltıya dönmeye başladı. Tüm meslektaşlarımızın dayanağını bekliyoruz. Bunun kimseye ziyanı yok.” dedi.

Bingöl, müşterinin yemediği şeyin fiyatını ödemeyeceğini ve milyarlarca liralık israfı önleyeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Şu anda beni arayan meslektaşlarım, ‘Buna yürek ettiniz ve bize ön açtınız. Biz de geçmeye başladık gerçekten alıcı memnuniyetimiz arttı ve yüzde 50’lik israf azaldı’ diyorlar. Burada kaybeden kimse yok. alıcı de şad biz de. Artık daha Fazla alıcı geliyor. Binlerce alıcı serpme kahvaltı nedeniyle restorana gelmiyormuş. İş artışı oluyor. Burada işletme kazanıyor, alıcı kazanıyor ve daha da değerlisi memleketimiz kazanıyor.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir