10 Kasım’da ziyaret edilecek yerler nerelerdir? Anıtkabir nerede? Anıtkabir ziyaret saatleri

Sağlık Kas 09, 2022 Yorum Yok

Mustafa Kemal Atatürk’ün mevt yıldönümü olan 10 Kasım, Türk milleti için epeyce Özel bir gündür. Bu Özel günde Atatürk’ü anmak için Anıtkabir’e gidebilirsiniz. Pekala Anıtkabir nerede? Anıtkabir’e nasıl gidilir? 10 Kasım’da nereye gidilir? İşte 10 Kasım’ı manalı kılacak en Özel seyahat rotalarını sizler için açıkladık…

Kasım ayının en Sıkıntı ve en hüzün dolu günü olan 10 Kasım, ulu Şef Mustafa Kemal Atatürk’ün ömrünü yitirdiği gündür. Türkiye’nin Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Ata’mızın vefat yıldönümünde dostlarımız ve ailemizle manalı ziyaretler gerçekleştirebileceğimiz bir seyahat rotası oluşturabiliriz. Şayet siz de hem Atatürk’ü anmak hem de tarihin derinliklerine hakikat küçük bir seyahate çıkmak isterseniz bu yazma tam da size göre! Gelin, 10 Kasım’da ziyaret edilebilecek en değerli yer olan Anıtkabir’i baştan sona adım adım keşfedelim.

ANITKABİR NEREDE?

Her Yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin akın akın ziyaret ettiği Anıtkabir, Türkiye’nin başşehri Ankara’da yer almaktadır. Çankaya ilçe hudutlarında yer Meydan Anıtkabir, Anıttepe ya da Rasattepe olarak isimlendirilen alanda konumlandırılmıştır. Bunun sebebi ise Atatürk Ankara’da yaşadığı yıllarda Rasattepe’yi gezmeye geldiği sırada “Burası ne kadar hoş bir Anıt yeridir” tabirlerini kullanmıştır. Bundan Dolayı Anıtkabir’in yerinin belirlenmesinde bu Kıymetli bir etkendir.

Anıtkabir

ANITKABİR NE Vakit YAPILDI?

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybettiğinde herkes tarafından ona layık olacak bir Anıt mezar inşa edilmesi istendi. Bundan Dolayı 1941 yılında düzenlenen müsabakada pek Fazla ülkeden onlarca proje yarıştı. Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Orhan Arda‘nın imzasını taşıyan projenin kabul edilmesiyle 1953 yılında Anıtkabir’in inşası tamamlanmıştır.

Anıtkabirin özellikleri

ANITKABİR’İN MİMARİSİ VE ÖZELLİKLERİ

Türkiye’de 7’den 70’e herkesin Biricik Yürek olduğu Anıtkabir, kesme taş gerecin yüklü olarak yer aldığı ve simetrinin Ehemmiyet verildiği etkileyici bir mimariyi gözler önüne sermektedir. Hem Osmanlı devrine ilişkin ögelerin hem de Selçuklu taş personelliği motiflerinin gözler önüne serildiği Anıtkabir, toplamda 750 bin metrekarelik bir alanda konumlandırılmıştır.

Anıtkabir mimari özellikleri

Anıtkabir’in yer aldığı kısma gitmek için birinci olarak yüksekliği 4 metre olan ve 26 Tane basamağı bulunan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Girişte yer Meydan basamakların 26 Tane olmasının sebebi ise 26 Ağustos’taki Aka Taarruza ithafen düşünülmüştür. 

Anıtkabirin mimari özelliklerine dair ayrıntılar

Anıtkabir’in en dikkat çeken yerlerinin başında Aslanlı Yol gelmektedir. 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yolun her iki yanında oturmuş durumda 24 aslan heykeli yer almaktadır. Kuvvet ve sükuneti sembolize eden aslan heykelleri, Türkiye’nin en değerli mimarlarından biri olan Hüseyin Anka Özkan tarafından yapılmıştır. 24 aslan olmasının sebebi ise 24 Oğuz uzunluğunu vurgulamak içindir. 

Anıtkabirden kareler

Aslanlı yolun sonunda ise “Tören Meydanı” olarak isimlendirilen bir Meydan karşımıza çıkıyor. TBMM ve Ankara Kalesi’nin kesişim noktasında bulunan Merasim Meydanı’nın mozoleye uzaklığı 1920 metre olarak hesaplanmıştır. Bu bir tesadüften Fazla daha ötesi; TBMM’nin kurum tarihi 1920’yi simgelemektedir. 

Anıtkabir Merasim Meydanı

Tören meydanından sütunlu mozoleye gitmek için 42 adet basamak çıkmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise Atatürk’ün cumhuriyeti ilan ettiği tarihte 42 yaşında olmasından kaynaklanmaktadır.

Anıtkabire dair merak edilen detaylar

Her biri farklı özelliğe sahip kulelerin bulunduğu Anıtkabir, bütünleyici mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Tam bir mimari mükemmel olan kulelerin isimleri ise şu biçimdedir: Hürriyet, Mehmetçik, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Ulusal, İnkılap, Cumhuriyet, Müdafa-i Hukuk.

Anıtkabir girişi

ANITKABİR ZİYARET SAATLERİ

Ziyaret saatleri değişkenlik gösteren Anıtkabir’e 01 Kasım – 31 Ocak tarihleri arasında gitmeyi düşünürseniz; saat 09:00 ve 16:00 ortasında ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir ziyaret saatleri

ANITKABİR’E NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan Anıtkabir’e gitmeniz için öncelikle Ankara’ya ulaşmanız gerekiyor. Havayolları ve karayollarını kullanarak yaklaşık 453 kilometrelik bir yolu tamamlayabilirsiniz. Şayet Özel aracınız ile Anıtkabir’e gitmek isterseniz ortalama 4 saat 38 dakika sürecek bir seyahatle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

  • Otobüs seferlerinden faydalanarak Ankara’ya gitmek istiyorsanız; minimum 159,00 TL‘ye satın alabileceğiniz otobüs bileti ile 6 saat 32 dakika içerisinde Ankara’da olabilirsiniz. 
  • Hava yolları ile Ankara’ya ulaşmak için de; İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanından ortalama 431,00 TL‘ye alabileceğiniz tayyare bileti ile 1 saat 5 dakika içerisinde Esenboğa Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Ankara’ya geldikten sonra Çankaya’da yer Meydan Anıtkabir’e gitmek için otobüs, dolmuş, Ankaray ya da taksi üzere ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Anıtkabire nasıl gidilir

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir