Yumuşak besin diyeti nedir? Yumuşak doyurucu besinler

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Son vakitlerde popülerliği artış gösteren ‘Yumuşak besin diyeti’ herkes tarafından daha da merak edilir oldu. Uzmanların da vakit zaman hastalarına önerdiği Yumuşak besin diyetinin nasıl yapıldığını ve en doyurucu yumuşak besinleri sizler için derledik. İşte yumuşak besin diyeti ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Her vakit olmasa bile hayatınızın bir periyodunda sizin ya da yakın etrafınızdaki birinin besinleri çiğnemeden tüketmesi gereken bir beslenme formunu tercih etmesi gerekebilir. Genelde çene ve ağız yapısıyla ilgili bir sorun, sindirim badiresi, yutma zorluğu üzere rahatsızlıklar nedeniyle tabipler tarafından hastalara önerilebilen yumuşak besin diyeti, kolay çiğneme ve yutması kolay olan yiyecekleri bir ortaya toplar. Sindirim sürecini kolaylaştıran yumuşak besin diyeti, az lifli ve rafine edilmiş, işlenmiş karbonhidrat tüketimini gerçekleştiren birinci ve tek diyet çeşididir.

YUMUŞAK BESİN DİYETİNDE NELER VAR?

Taze besinler yemek yerine daha çok konserve zerzevat ve meyve tüketimine yüklü tercih edilen, yumurta ve düzgün pişmiş balık üzere daha yumuşak besinlerden protein muhtaçlığı karşılanabilir.

Yumuşak besin diyetinde yiyebileceğiniz besinleri ise şu biçimde sıralayabiliriz:

– Meyve püre
– Konserve balık ve konserve kümes hayvanları
– Meyve suyu ve zerzevat suyu
– Beyaz pirinç
– Yumurtalı erişte
– Beyaz ekmek
– Patates püresi
– Muz
– Mango
– Avokado
– Süzme peynir
– Çay.

Yumuşak besin diyetinde yenmemesi gereken besinler:

– Tam buğday ve tam tahıllı ekmek
– Çiğ sebzeler, bilhassa brokoli, karnabahar ve havuç
– Fıstık dahil fasulye ve fındık
– Kahverengi ve yabani pirinç
– Çilek
– Yüksek lifli ve lif zenginleştirilmiş tahıllar
– Asitli içecekler.

YUMUŞAK BESİN DİYETİ NASIL YAPILIR?

Yumuşak besin diyetine başlamadan evvel düzgün bilmeniz gereken en değerli şey hangi besinleri tercih edip hangilerinden uzak durmanız gerektiğidir. Hekiminiz sıvı yüklü beslenmeniz gerektiğini ya da yumuşak bir diyet yapmanız gerektiğini ameliyat sebebinden ötürü söylemişse o doğrultuda hareket etmek gerekecektir. Pak ve berrak içecekler ile hoş bir başlangıç yapabilirsiniz. (Elma suyu, sade soda, çay). Buzlu serinletici içeceklerde şerbet ya da meyve hamuru olmadığı zaman ‘berrak sıvı’ olarak geçer.

Kendinden yumuşak olan besinler tercih edilir. (Yulaf ezmesi, yumuşak tahıllar, elma ya da tahıl püresi, tatlılar, patates püresi, patates çorbası, yumurta, krema, birtakım peynirler)

Yiyecekler yeterlice yumuşayana kadar pişirilmelidir. Meyve yahut pişmiş zerzevatın çiğnenmiş ya da püre biçiminde olması kafidir. Nişasta, protein, meyve-sebze ve yağlı tatlılar için istikrar oluşturulabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir