Yeşil soğanın yararları nedir? Yeşil soğan hangi hastalıklara güzel gelir?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Kısırın ve salataların vazgeçilmez lezzeti olan yeşil soğanın insan sıhhatine birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala yeşil soğanın yararları nedir? Yeşil soğan hangi hastalıklara düzgün gelir? Sizler için soğan ailesine ilişkin olan yeşil soğan hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında yeşil soğana dair her şeyi bulabilirsiniz.

Uzak Doğu ülkelerinde çok tüketilen yeşil soğanın insan sıhhatin inanılmaz yararları vardır. Mutfakların vazgeçilmezi olan yeşil soğan hem çiğ hem pişirilmiş tüketilebilir. Kuru soğanın toprağın yüzeyine çıkardığı ve gelişimini tamamladığı besin yeşil soğandır. Uzak Doğu’da alternatif tıpta kullanılan yeşil soğanın bedendeki tüm iltihabı atma üzere güçlü bir özelliği vardır. Beyaz kısmından ucuna kadar tüketilebilen yeşil soğan yetişme hali olarak topraktan toprağa değişmektedir. Asya ülkelerinde yetişen soğan pırasa üzere kalın ve geniş olurken ülkemizdeki yeşil soğanlar daha ince ve yumuşaktır. Güçlü bir vitamin ve mineral kıymetlerine sahiptir. İçeriğinde A, C ve beta karoten yüksek ölçüde barındırmaktadır. 

YEŞİL SOĞANIN BESİN DEĞERLERİ

100 gramlık yeşil soğanın;

Kalori / 34 

Karbonhidrat  / 4 gram

Lif / 1.8 gram

Protein / 1.10 gram

Yağ / 0.2 gram

Kolesterol / 0 miligram

Sodyum / 17 miligram

Potasyum / 212 gram

YEŞİL SOĞANIN YARARLARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA YETERLİ GELİR?

Kaynatılıp tüketildiğinde sindirim sorunlarını azaltır. Ayrıyeten bedende biriken toksinleri idrar yolu ile atar. 

İltihap birikimini önler. Bilhassa ürik asit nedeniyle kas ve kemik ortalarında biriken iltihaplı ödemi bedenden kolay kolay atmaya yardımcı olur. Ödem oluşumunu önler.

Bedeni temizlediğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı sağlıklı hücre sayısını artırır.

Balgam söktürücüdür. Boğazı temizlemede tesirlidir. Ağır bir kokusu olmasına karşın boğaz ve yemek borusuna kadar olan kısımdaki hücreleri yenilenmesini sağlar. Kanserli hücre oluşumuna yer hazırlayacak ortamı pürüzler. Akciğerlerdeki iltihabı temizler. Astım krizlerine karşı doğal ilaçtır.

İçerdiği A vitamini sayesinde göz için havuç kadar tesirli besindir. Göz içerisindeki vitamin ve sıvı oranlarını istikrarlar.

Düşük kolesterol içerdiğinden uzmanların kalp hastaları için önerdiği bir besindir. Yapılan kimi araştırmalarda bilhassa genç yaştaki kalp krizini engellediği ortaya çıkarılmıştır.

Kandaki şeker düzeyini istikrarda fiyat.

Mide duvarını güçlendirerek hastalıkların yaşanmasını önler. Lakin mide hastalığı olanların fazla tüketilmesi önerilmez. 

Besin atıklarından ve sıvı oranının azlığı nedeniyle böbreklerde taş ve kum oluşumu ortaya çıkar. Fakat yeşil soğan hem içerdiği yüksek çözücü mineraller sayesinde hem de sıvı oranı yüksek olduğundan taş ağrılarına düzgün gelir. Uzmanlar taş düşüren şahısların günde bir bardak yeşil soğan suyu tüketmelerini öneriyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı bağırsaklarda kurtçuk ya da solucanlar oluşur. Bu da önemli rahatsızlıklara taban hazırlar. Bir bardak yeşil soğan suyu solucanların bedenden atılmasına yardımcı olan güçlü bir besindir.

Yeşil soğan birebir vakitte cilde ve saçlar da epeyce yarar sağlar. 

YEŞİL SOĞAN SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Bir demet yeşil soğanı yeterlice temizleyip ortadan ikiye bölün. Bir tencereye koyup üzerini geçecek kadar su ekleyin kaynatın. Düzgünce suya salan yeşil soğanları cildinizde her hangi bir hasar varsa ya da diz ağrınız varsa üzerine koyup streçleyin yarım saat bekletin. Suyunu ise kaldırın rahatsızlık esnasında bir bardak tüketin. Ödem sorunu olanlar uzmanlarına danışarak her sabah tüketebilirler. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir