Siyah nokta bandı nedir? Siyah nokta bandı nasıl kullanılır?

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Son yıllarda bilhassa süpermarketlerde satışı artan siyah nokta bandı birçok bayanın kurtarıcı eseri olarak kullandığı bir bakım eseri oldu. Uygun fiyatıyla cebi yakmayan siyah nokta bandının nasıl kullanıldığı ve içerisinde hangi hususlar olduğu hakkında sizleri bilgilenmek için hazırladığımız bu yazıyı kesinlikle incelemelisiniz.

Siyah noktalar, cildin çok yağ üretmesiyle kendini gösterir. Cilt üzerinde biriken kir ile birleşen yağ, üst tabakada daha görünür hale gelen kirler fazla güneş ışınlarına maruz kaldığında artabilir. Kendini korumak isteyen cilt fazla melanin üretmesiyle siyah noktalar meydana gelir.Bu da cilde renk veren pigmentlerin başkalaşmasından ötürü oluşur.Güneş kremi kullanmadan güneşlenmek ve pak bakılmayan ciltlerde ise daha sık görülür. Alt katmandan yağ ile beslenerek, dış yüzeyden tıkanan gözeneklerde gelişerek sivilcelenmelere de yol açar. Ekseriyetle yüzde burun üstünde ve yanlarında, alın, iki kaş ortası, çene ile dudak ortasında görülür. Bedende ise sırtta oluşur. Oluşan bu siyah noktaları bilhassa de T bölgesindekileri, siyah nokta bantları ile ortadan kaldırabilirsiniz. Hızlı ve tesirli sonuç vermesiyle adeta bakım rutini haleine getirdiğimiz siyah nokta bantları, içerdiği limon asidi sayesinde gözeneğin tabanına kadar açık kalan ufak bir yer olsa da siyah noktanın içine girerek oradaki yağı parçalıyor. Böylelikle gözenekteki dolu yağ oluşumu üzerindeki siyah noktası ile birlikte sökülüyor. Ayrıyeten limon pigmentasyonun düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Genellikle siyah su ile duş alımı ya da yapılacak buhar uygulamasından sonra gözenekler açıkken uygulanması çok uygun sonuç verebiliyor. Uygulanacak yeri yavaşça suyla ıslatılmasıyla bandı açarak siyah noktaların üzerine yapıştırıyorsunuz. Su ile çalışmaya bantların üzerini de nemlendirmeniz yapışması açısından değerlidir. Aldığınız kutunun üzerinde yazan mühlet kadar beklettikten sonra bandı ne kadar acı verici olsa da süratli bir biçimde çekmek siyah noktaların altındaki yağ iğnecikleri ile gelmesi bakımından kıymetlidir. Genelde 15 dakikada sertleşen bantları çok uzun tutarak uygunca kurutmak ise siyah noktaların yerinden çıkmamasına neden olacaktır.

Ferahlatıcı tesirini hissederken ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmuş cildinizin açık gözenekleri tonik ile sıkılaştırmak gerekir. Doğal tonik olan maden suyu, elma sirkesi yahut gülsuyu da kullanılabilir. Pek çok markanın çıkardığı siyah nokta markalarına hoşluk marketleri ya da gittiğiniz süpermarketlerden basitçe ulaşabilirsiniz. azen tüylenmeye yol açtığı söylense de orada var olan tüylere biraz daha fazla dikkat çekmekten öbür negatif tesiri yoktur. 15 günde bir ya da siyah noktalarınız çıktıkça kullanabilirsiniz.

EVDE SİYAH NOKTA BANDI NASIL YAPILIR?

1 adet yumurtanın akını sarısından ayırıp, çatalla çırpın. Siyah nokta olan bölgenize mutfak fırçası ya da saç boyamak için kullanılan fırça ile sürün. Üzerine tuvalet kağıdı yapıştırın. Kağıtların üzeri kurduktan sonra nazikçe yüzünüzden çekin. Siyah noktalarınızdan rahatsızlık duydukça kullanabilirsiniz. Karışımın içine birkaç limon damlatarak daha tesirli hale getirebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir