Tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinin farkları

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 26, 2022 Yorum Yok

Hiç beklemediğiniz anda birden teğe karşınıza çıkan ikiz kardeşlerin, birbirlerinin kopyası olacak kadar olan benzerliği sizi şaşırtabilir. Pekala ikiz kardeşler neden birbirlerine çok misal? İkiz kardeşleri ayırt etmenin bir yolu var mı? Çoğul gebeliklerde anne karnındaki kardeşlerin birbirlerinden ayrılan temel özelliklerini sizler için araştırdık. İşte tek yumurta ikiziyle çift yumurta ikizleri ortasındaki farklar…

Fiziksel manada birbirlerine tıpa tıp benzerliğiyle dikkat çeken ikiz bebekler, pek çok çiftin sahip olmak istediği bir hayaldir. Bunun için çiftler her ne kadar çeşitli metotları deneseler de çoğul gebelik tipinde en birincil etken genlerdir. Akrabalık bağlarında ikiz bebek doğurma ihtimalinin fazla olduğu bu tıp hamileliklerin oluşması iki biçimde gerçekleşiyor. Çift yumurta ya da tek yumurta ikizi olarak dünyaya gelen bebeklerde, çift yumurta ikizi olabilmek için iki yumurtanın baba adayından gelen 2 adet sperm ile döllenmesiyle 2 zigot meydana gelerek çift yumurta ikizlerini oluşturur. Tek yumurta ikizlerinde ise yumurtayı baba adayından gelen 1 adet sperm döllüyor. Oluşan 1 adet zigotun bölünmesiyle tek yumurta ikizi oluşuyor.

Dünyaya gelen ikiz bebeklerin tek yumurta mı yoksa çift yumurta mı oldukları doğum esnasında uzmanlar tarafından çarçabuk anlaşılabilir. Kimi ikiz bebekler, büyüdüklerinde birbirlerine tıpa tıp benzeseler de kimileri büsbütün farklı olabiliyor. Pekala bu duruma neden olan tek yumurta ikizleriyle çift yumurta ikizlerinin farkları neler? İşte o özellikler…

İKİZLER ORTASINDAKİ TEMEL FARKLAR NELER? 

1- Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri her vakit birebir olur iken, çift yumurta ikizlerinde cinsiyetler farklı olabilir.

2- Tek yumurta ikizlerinde 1 zigot, çift yumurta ikizlerinde 2 zigot meydana gelir.

3- Tek yumurta ikizlerinin genotip ve fenotipleri birebirdir. Lakin, çift yumurta ikizlerinde farklıdır.

4- Çift yumurta ikizleri birbirlerine benzemeyebilir, tek yumurta ikizleri birbirlerinin kopyası üzeredir.

5- Her iki ikiz cinsinde de 2 göbek bağı bulunur.

6- Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları birebir olur.

7- Çift yumurta ikizlerinin farklı başka plasentası ve su kesesi vardır. Tek yumurta ikizlerinde ayrılmayı gerçekleştiren döllenme 1-4 gün ortasında gerçekleşirse ikizlerin farklı plasenta ve su kesesi olabilir.  4-8. gün ortası meydana gelirse tek bir plasentada 2 farklı su kesesi oluşacaktır.

8- Tek yumurta ikizlerinde doğal bir klonlama kelam konusu olacağından fizikî olarak birbirlerine çok benzerler.

TEK YUMURTA İKİZLERİ NEDEN BİRBİRLERİNE ÇOK EMSAL?

Tek yumurta ikizlerinde ki inanılmaz benzerliğin altında yatan temel faktör, döllenen tek bir yumurtanın ikiye ayrılarak misal kalıtımsal özellikleri taşımasından dolayıdır. Tek yumurta ikizi olmalarına karşın benzemeyen kardeşlerin değişimleri doğum sonrası beslenme yahut idman üzere etkenlerin uygulanmasından ötürü ortaya çıkan sonuçtur. Tek yumurta ikizleri doğum sonrası kendilerinde rastgele bir değişimde bulunmasalar bile birbirlerinden ayrılan kimi noktalar vardır.

TEK YUMURTA İKİZLERİNİN PARMAK İZLERİ NEDEN FARKLIDIR?

Tek yumurta ikizlerinin birçok özelliğinin benzemesine karşın anne karnındaki gelişimleri sırasında su kesesinin farklı yerlerine dokunmasıyla ortaya çıkan parmak izleri farklıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere parmak izleri genler yoluyla değil, rahim içerisindeki akım üzere çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişir. 

Anne karnındaki ikiz kardeşler kendi benliklerinden çok birbirlerini yani yansımasını ararlar. Günümüzde ikiz kardeşlerin birbirlerine bu kadar bağlı olmaları aslında daha anne rahimdeyken belirlidir. Birbirlerinin yansıması olduklarından ötürü biri sağlak olursa, oburu solak olur. Bu durumda tek ve çift yumurta ikizleri ortasındaki besbelli farklardan sırf bir adedidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir