Tatlı patatesin yararları nelerdir? Tatlı patates hangi hastalıklara âlâ gelir?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Mor, sar ve turuncu üzere renklere sahip tatlı patates tüketimi günümüzde giderek artmaktadır. Bilhassa gerilim, telaş ve uyku sorunlarına güzel gelen tatlı patates, olağan patatese oranla daha az karbonhidrat içerir ve daha fazla vitamin barındırmaktadır. Pekala tatlı patatesin yararları nelerdir? Tatlı patates hangi hastalıklara yeterli gelir? Sizler için vitamin deposu olan tatlı patates hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Orta Amerika anavatanı olmasına karşın en çok üreten ve tüketen Asya Kıtası’ndan tüm dünyaya dağılmış bir lezzettir. Tatlı patatesin kendisinin yanı sıra yaprakları ve filizleri de yenilir. Bu patates cinsinin epey farklı tipleri bulunur. Fakat bu cinsler içinde zehirli olanları da mevcut olduğundan tüketildiğinde dikkat edilmelidir. Rengi ve tat olarak olağan patatesten farklıdır. Glüten içermediğinden ülkü olan besinler listesinde birinci sırada yer alır. Asya ve Güney Amerika da bu besi yüzyıllardır tıbbı gayeli tüketilir. Tabiat A vitamini bakımından en güçlü besin olduğundan günümüzde araştırmalara da husus oldu. İlaçların ve endüstriyel eserlerin geliştirilmesinde ham husus olarak kullanılır. 2013 yılında yapılan bir araştırma içerdiği polifenol unsurunun kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği gözlemlenmiştir. Yüksek lif düşük kalori sayesinde diyet listelerinde de birinci sırlarda yer alır. Güney Amerika’da ekseriyetle turuncu renkte olan tatlı patates Asya Kıtası’nda ise sarı ve mor renkleri vardır. 

TATLI PATATES SUYUNUN YARARLARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA ÂLÂ GELİR?

İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını takviyeler. Bu sayede mide ve bağırsak hastalıklarının oluşumunu önler. Ayrıyeten kolay sindirildiğinden kilo vermede yardımcı olur. Lif hem kilo vermeyi sağlar hem de uzun mühlet tokluk hissi verir. 

Polifen unsurlar bedendeki DNA hücrelerinin deforme olmasını engelleyerek tümörlerin oluşmamasını sağlar. Bu özelliği sayesinde kanseri önler yahut kanser tedavisinde tesirlidir. Polifen unsuru bakımından varlıklı olan tatlı patates sistemli tüketildiğinde bu üzere önemli sıhhat sıkıntılarının yaşanmasını önler.

Beyin ve göz sıhhatinde en tesirli olan besin A vitaminidir. A vitamini sayesinde bu yerlerde oluşan hastalıkların yaşanma riski azalır. Havuç bu bakımından tesirli bir besindir. Lakin bir orta uzunluk tatlı patates 10 havucun sağladığı A vitaminin yüzde 50’sini karşılamada tesirlidir. 

Tatlı patates olarak isimlendirilse da içeriğinde şeker oranı epeyce düşüktür. Bu özelliği bakımından şeker hastalarının da tüketmesinde sakınca yoktur. Kandaki şeker oranını düzenleyerek şeker indeksinin yükselmesini mahzurlar. Tıpkı vakitte kan hücrelerini istikrarda tutarak tansiyonun düşmesi ya da yükselmesini de mahzurlar.

Beta-karoten bakımından varlıklı olan tatlı patates, cilt sıhhatine da yarar sağlar. Eski yıllarda bayanlar bilhassa bu patates çeşidinin suyu ile tonik yapıp kullanırılarmış. Ciltteki tüm meyyit hücreleri temizleyerek kırışıklık yıpranmanın yanı sıra sivilce ve akne oluşumunu da önler. 

Bedene alınan kimi besinler güce dönüştürülmediğinde yağlanmaya neden olur. Bu da yorgunluk hissinin artmasını sağlar. Lakin tatlı patates içerdiği B6 vitamini sayesinde alınan besinler güce dönüştürerek bedenin daha dinçte kalması sağlanır.

Ayrıca kış aylarında artan üst teneffüs yolları hastalıklarına da güzel geldiği bilinir. İçerdiği C vitamini sayesinde antioksidan tesiri göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Hudut hücrelerini sakinleştirerek gerilim tasa üzere ruhsal hastalıkların yaşanmasını önler. Ayrıyeten uyku üzere sorunlarına de güzel gelir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir