Haşlanmış soğanın yararları nelerdir? Haşlanmış soğanı bir tülbentle başınıza bağlarsanız…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

En düzgün antioksidan ve iltihap söktürücü olan soğanın haşlanmış halinin inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Pekala haşlanmış soğanın yararları nelerdir? Sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız haşlanmış soğanı bir tülbentle başınıza bağlamanın ne üzere yararı vardır? Sizler için çiğ halinden daha sağlıklı olan haşlanmış doğan hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında haşlanmış soğana dair her şeyi bulabilirsiniz.

Mutfakların vazgeçilmez ikilisi sarımsak ve soğan tabiatta bulunan en güzel antibiyotiklerdir. Hem çiğ hem haşlanmış hem de közlenerek tüketildiğinde insan bedenine inanılmaz yararlar sağlayan bu ikiliden soğan hakkında merak edilenleri derledik. Yüzyıllardır tüm dünya mutfaklarında kullanılan soğan kolay yetişebilir. Yumru ve yeşil üzere çeşitleri olan soğan güçlü bir antiseptiktir. İçeriğinde yüksek ölçüde kükürt, lif, A, ve C vitaminleri bulunan soğan bedeni toksinlere karşı korur. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı kalan oluşturur. Saçtan tırnağa yararı olan soğanın haşlanmış hali ise çiğ haline oranla daha yüksek antimikrobiyal tesiri oluşturur. Bu sayede ağrı ve iltihabı atmada tesirlidir. Haşlanmış doğan birçok farklı biçimde kullanılabilir. Düşük kaloriye sahip soğan bilhassa bayan hastalıkları tedavi etmede tesirli doğal bir ilaçtır. 

HAŞLANMIŞ SOĞANIN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda çiğ hali, pişmiş halinden 10 kat daha fazla yarar sağlar. Bilhassa kırmızı soğanda bulunan flavanol unsuru bedende bulunan iltihabı idrar yolu ile atar.

Enfeksiyon sonucu oluşan dolama rahatsızlığı şiddetli sancılara neden olur. Hastanın ömür kalitesini olumsuz etkileyen bu rahatsızlığı gidermenin en doğal yolu soğan zarıdır. Közlenmiş soğanı zarını çıkartıp dolamanın üzerine koyunuz ve saat başı bu zarı değiştiriniz. 

Sinirsel, kronik ya da beyinsel hasarlar sonucu ortaya çıkabilen baş ağrısında da soğan birebir yarar sağlar. Haşlanmış bir kuru soğanı elinizle parçalayıp bir tülbente sarınız. Bu tülbenti de başınıza bağlayınız 2 saat bu biçimde uyuyarak baş ağrınızı dindirmiş olursunuz. Soğan deforme olmuş hücreleri en süratli uygunlaştıran doğal kaynaktır.

Soğan bedendeki şeker oranını istikrarlar. İnsülin düzeyini azaltan soğanı şeker hastalar rahatlıkla tüketebilir.

Şekeri dengelediği üzere kan düzeyini de dengeleyerek içerisindeki toksinlerin sayısını azaltır. Kanın damarlarda daha rahat dolaşmasını destekleyerek, kalp krizinin yaşanmamasını sağlar. Bilhassa gün içerisinde çiğ soğan tüketerek kalp hastalıklarına yakalanma oranı sıfıra indirebilirsiniz.

Güzelleştirici unsurlar barındıran soğan, bağışıklığı güçlendirerek bedenin enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlar.

Günlük tüketilen bir kesim çiğ soğan bedeni enfeksiyonlara karşı korur doğal olarak iltihap oranını düşürür bununda ardından eklem rahatsızlıklarına da âlâ gelir.

Göğüs içerisinde biriken iltihap mukusları tıkar. Bu da şiddetli göğüs ağrılarına ve öksürüğe neden olur. Bu durum sırasında kaynatılmış soğanı bir tülbente koyarak göğsünüze koyunuz. Tıpkı vakitte kaynayan soğanlı suyu da koklayarak burun mukuslarını açabilirsiniz. 

Bozuk hücrelerin bir ortaya gelmesi ile tümör kitleleri yani kanser ortaya çıkar. Bu oluşumu önleyen en tesirli husus kuersetindir. Yapılan araştırmalarda kuersetin bakımından en güçlü olan besinin soğan olduğu tespit edilmiştir. Nizamlı tüketilen soğanın kansere yakalanma riskini azaltığı hatta yok ettiği ortaya çıkarılmıştır. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir