Sheehan Sendromu Nedir?

Anne Sağlığı Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Sheehan sendromunun diğer adı Hipopituitarizm’dir. Doğum sonrası meydana gelen aşırı kanamalara verilen addır. Doğumdan sonra bazı kadınlarda aşırı kanama görülür. Bunun nedeni ise beyinde bulunan hipofiz bezine yeteri kadar kan gitmemesidir. Bu nedenle sheehan sendromu denen ve sadece kadınlara özgü bir durum ortaya çıkar.

Hipofiz bezine yeteri kadar kan gitmediği için hipofiz bezi görevini yapamaz. Aşırı kanamanın neden olduğu duruma tıp dilinde Hipopituitarizm denmektedir. Böyle bir durumda kan akışı gerçekleşmediğinde de hipofiz bezi yeteri kadar hormoz salgılayamaz ve işlevi körelir.

Hipofiz bezinin hormon salgılaması gerekmektedir. Çünkü hipofiz bezi tarafından salgılanacak hormonun farklı görevleri bulunuyor. O nedenle bu hormonun yeteri kadar salgılanamaması vücut için belli belirtilerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Sheehan sendromu içinde olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Bu rahatsızlığın belirtisi annede yorgunluk görülmesi ve sütünün gelmemesidir. Koltuk altında ve kasıklarda kıllar dökülmeye başlar. Kılların dökülmesi birçok kadın için güzel bir şey gibi görünse de hipofiz bezinin salgılanmaması demek adet kanamalarının durması demektir. Hipofiz bezi vücutta birçok görevi yerine getirmektedir. Adet kanaması olmazsa üreme durur ve aşırı boyutlara varan bu rahatsızlık kısırlığa kadar gidebilir.

Bu durumun farkına varılması halinde hemen hipofiz bezinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle beyin tomografileri çekilir. Hormon tedavilerine başlanır ve ilaç verilir.

Böbrek üstü bezler ve tiroit de hipofiz bezi tarafından uyarılmaktadır. O nedenle böyle bir durumda böbrekler ve tiroit de etkilenecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir