Ramazan bayramında şeker hastaları nelere dikkat etmeli? Diyabet hastalarına bayram uyarısı

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Nis 23, 2023 Yorum Yok

Oruç sürecini atlatmış şeker yani diyabet hastaları kesinlikle bayramda da dikkat etmesi gerekenler bulunuyor. Milletimizin misafirperverliği ve bayram coşkusu tartışılmaz bir gerçek fakat bu bayramda uzun süren ramazandan sonra ani çok yemeye geçmek sıhhatimizi tehlikeye atabilir. Pekala diyabet hastaları bayramda ne yemeli, nelerdir Irak durmalı?

Ramazan ayının bitişinin akabinde Özellikle oruç tutanların bayramda öğünlerinin arttığına ve tatlılar başta olmak üzere, ziyaretlerde ikram edilen yiyeceklerde çoka kaçılması diyabet hastaları için hayati bir risk oluşturabileceğini söyleyen uzmanlar Özellikle Ramazan bayramına Özel ihtarlarda bulundu.

Diyabetli bireyler, bayramda da günlük hayatlarında uyguladıkları Özel beslenme programına devam etmelidir. Öğünlerde Yalın karbonhidrat (şeker, bal, pekmez vb.) yerine kompleks karbonhidratlar (kuru baklagil, tam tahıl vb.) tercih edilmelidir. Protein, karbonhidrat ve yağlar kombine edilmelidir.

  • Kan şekerinin dengelenmesini, yavaşça yükselmesini sağlayacaktır ve tokluk müddetini uzatacaktır.
  • Et, peynir, yumurta, süt, yoğurt üzere protein kaynakları diyabeti olan bireylerin beslenmesinde Değerli yere sahiptir.
  • Doyurucu yumurtalı peynirli bir kahvaltıyla güne başlamalarını öneririm.
  • Sofralarda Fazla yağlı, kızartma, kavurma, soslu et yemekleri, yağlı börekler yerine ızgarada yahut fırında yahut buharda pişmiş et kümesi yahut zeytinyağlı yemekler yahut yoğurtlu mezeler yahut kuru baklagil yemekleri tercih edebilirler.
  • Sebze, meyve, kuru baklagiller, tam taneli tahıl üzere lif içeriği yüksek besinler de sindirimi geciktirerek, kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar. Kâfi posa alımı sağlanmalıdır.
  • İnsülin kullanan hastalar tedavilerini aksatmamalı, kullandıkları ilaçlarını nizamlı almalı ve bayram müddetince nizamlı idmanlarını ihmal etmemelidirler.
  • İnsülin tedavisi Meydan diyabetli bireyler aksatmamalı, ilaçlarını sistemli kullanmalıdır.
  • Egzersiz yapmak kan şekerini dengeleyecektir, sistemli idman yapılmalıdır.
  • Çay kahve tüketiminde şekersiz olmasına dikkat etmelidir. Her kahve ve çay sonrası su içmeyi ihmal etmemelidir.
  • Günlük 2 Litre su içmeye İtina göstermelidir.

DİYBET HASTALARI BAYRAMDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Diyabet hastaları bayramda baklava gibi ağır şerbetli, hamur üzere tatlılardan Irak durmalıdır. Tatlı yerine meyve tüketimi yahut sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Meyve tüketecekse yanında protein kaynağı (süt, yoğurt, peynir gibi) tüketmesi kan şekerini dengelemesini sağlar. Daha uzun mühlet tokluk sağlar.,

çok yağlı, kızartma, kavurma, soslu et yemekleri, yağlı börekleri tercih etmeyin.
Şeker, reçel, bal, pekmez ve çikolata tüketiminden de Irak durulmalıdır.

Amade çorbalar, tereyağı, margarin, şarküteri (salam, sosis, sucuk vb.) eserleri ve yüksek yağlı süt eserlerinden Irak durmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir