OYUN DÖNEMİ

Çocuk Gelişimi Eyl 09, 2022 Yorum Yok

3 ile 6 altı yaş arası çocukların en renkli dönemleridir. Gün boyu yorulmadan oynar, oyunlarında arkadaş arar. Toplumun bir küçük üyesi olma yolundadır. Yemeğini kendi yer, tuvaletleri geldiği zaman söylerler. Masallara, öykülere, çizgi filmlere ilgi başlar. Her şeye kolay kanarlar. Gerçekle gerçek olmayanı karıştırırlar.

Kızın anneyi erkek çocuğunun da babayı örnek alması kişiliğinin gelişmesinde en önemli olaydır.  Çocukta anne ya da babaya karşı oluşan romantik sevgi gelişin erkek ya da kız kimliğinin doğal bir sonucudur.

OYUN DÖNEMİNDE KAZANILAN YETENEKLER

3.YAŞ;

Ayakkabısını ayağına geçirilebilir, çizilen bir şeyi bakarak çizebilir, soyadını söyler, kız veya erkek olduğunu bilirler, söylenen üç sayıyı ezberleyebilir, kısa cümleleri kurabilir ve düğmesini ilikleyip çözebilirler.

4.YAŞ;

Bir kağıdı katlayabilir, dört nesneyi veya parmaklarını sayabilir, uzun bir cümleyi kurmaya başlayabilir, acıkınca ne yapmalı, uykun gelince ne yaparsın, üşüyünce ne yaparsın gibi soruları yanıtlayabilir.

5.YAŞ;

Bir üçgen çizebilir, çöp adam çizebilirler, ayakkabı bağcıklarını yalayabilir, dört rengi yanlışsız bilir, on küple bir kule yapabilir, yaşını bilir, sabahı akşamı ayırır.

6.YAŞ;

Paraları tanır, sağ elini sol kulağını, sağ gözünü gösterebilir, on parmağınızın yanlışsız bilir, başı, kolları, gövde ve bacakları olan bir insan resmi çizebilir.

Oyun;

Oyun deyip geçmemek lazım. Çocuklar oyun oynadıkça büyür ve kendilerini geliştirirler. Örneğin;

Duyuları keskinleşir, yetenekleri gelişir, becerisi artar. Bu yaş çocukların en sık yaptıkları büyüklere özenmedir. Kendi yaşantısını veya anne babanın yaptıklarını söylediklerini oyunlara yansıtırlar. Dış dünyayı oyunlara yansıtırlar.

Aslında oyun oynarken hep saldırgan ve bencil davranan bir çocuk anne ve baba tutumunu ortaya aktarıyordur. Ya da evde sindirilen kısıtlanan çocuktur.

Oyun dönemde oyuna doymamış ve sürekli kısıtlanan çocuklar okul dönemine hazır değildir.

Oyun sevgiden sonra gelen en önemli bir besindir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir