Kırkı çıkan bebeklere ne yapılır? 40 çıkarma hesaplama tekniği

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 26, 2022 Yorum Yok

Günümüzde yeni doğan bebeklerle ilgili en çok merak edilen kırk çıkarma adetinin aslında nereden geldiğini ve bu periyotta neler yapıldığını sizler için araştırdık. Yöreden yöreye değişen adetler ortasında hala uygulanmaya devam eden kırk uçurma adeti ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde okuyabilirsiniz. İşte bebeklerde kırk çıkarma hesaplaması ve adeti…

Bebeğine kavuşacak olmanın isteği ile heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olan anne adaylarının bebeklerini dünyaya getirdikten sonra yaşadıkları his tanım edilemez. Aileye yeni bir üyenin katılması ile dünyası bir anda değişen çiftlerin bundan sonraki süreçlerine çabuk adapte olmaları bebeğin bakımı ve ebeveynlerin sorumluluklarına alışması bakımından epey kıymetlidir. Doğum yapan annelerin ve dünyaya getirdikleri bebekler için kritik bir periyot olan birinci kırk günlük süreçte epey hassas ve dikkatli davranılmalıdır.

Halk ortasında bebeğin kırkının çıkması olarak tabir edilen olay, aslında annenin 40 günlük Lohusa devri ile temaslıdır. Münasebetiyle bebeğin değil annenin kırkı çıkar aslında. Bebeğin dünyaya geldiği günden itibaren kırk günün geçmesi, günümüzde kırk uçurma adeti olarak sıklıkla uygulanmaktadır.

Şaman geleneğine ilişkin olan ve hala yapılmaya devam eden kırk uçurmada anne ve bebek kırk gün sonrasında yıkanır ve konut ziyaretlerine başlar. Ziyaret bitiminde ufak ikramlar vererek kırk uçurma gerçekleşmiş olur. Pek çok yörede bebeğin kırkını çıkarma durumu farklı formlarda gerçekleştirilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir