Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Işkın otu nedir ve hangi hastalıklara iyi gelir? Işkın otu nasıl tüketilir?

Işkın otu nedir ve hangi hastalıklara iyi gelir? Işkın otu nasıl tüketilir?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
41 0

Manav tezgahlarında yüksek ihtimalle denk gelebileceğiniz ışkın, Hariç görünüşüyle ve ismiyle dikkatleri çekiyor. Ünü ABD’ye kadar uzanan ışgın otu ekseriyetle yüksek yerlerde yetişen bitkidir. Pekala uzmanların da önerdiği Işkın otu sahiden kansere yeterli geliyor mu? Işkın otu ne için kullanılır, nasıl tüketilir? soruların karşılığı bugünkü yazımızda.

Doğu Anadolu Bölgesi genelinde her Yıl bahar aylarında dağlardan toplanan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen ışkın, bu Yıl da pazarcı tezgahlarındaki yerini aldı.  Erzincan’da kilosu 50 TL’den satılmaya başlanan ışkın, her Yıl Nisan ve Mayıs aylarında dağlardan toplanarak kent merkezindeki tezgahlarda yerini alıyor. Erzincanlı vatandaşların ağır İlgi gösterdiği ışkın, bölgenin birçok yerinde ışgın, ekşi ışgın, uçkun isimleri ile de biliniyor. Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda kanser hastalığının yeni bir ilacı olarak nitelendirilmeye başlanan ışkının ünü Amerika’ya kadar yayılmış durumda. yöre insanı tarafından kanser hastalığının yanı Dizi öteki birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ışkın otunun uzunluğu, yaklaşık 40 santim ile 150 santim ortasında değişiyor.

IŞGIN OTU KANSERE DÜZGÜN GELİYOR!

Erzincan’da yaklaşık 15-20 yıldır bahar aylarında dağların yüksek kesitlerinde ışkın toplayıp tezgahında sattığını söyleyen seyyar satıcı, “Şu anda kilosunu 50 TL’ye satıyoruz. nihayet vakitlerde yapılan araştırmalara nazaran kanser ve öbür birçok hastalığa da düzgün geldiğinin bilimsel olarak da kanıtlanması ile birlikte talep epey artmış durumda. Bununla birlikte birçok müşterimiz gelip alıp batı vilayetlerine götürüyor.

Çoğu bunu tedavi hedefli olarak kullanmaya başladı. Önümüzdeki günlerde havaların yeterlice ısınması ile Birlikte daha Fazla getirmeye başlayacağız. Bilhassa ışkın köküne olan talep de Fazla arttı. Fiyat şu anda biraz değerli. fakat ilerleyen vakitte Müsait fiyatlara düşer” şeklinde konuştu.

Erzincan’da yaklaşık 15 yıldır aktarlık yaptığını lisana getiren Mehmet Ali Sönmez de Özellikle ışkın kökünün Fazla yararlı olduğunu Anlatım ederek, “Işkın tansiyon, kolestrol üzere hastalıklara düzgün geliyor. Ayrıyeten kanserli hücrelerin oluşmasını da engelliyor. Bu nihayet vakitlerde yapılan bilimsel araştırmalarla da kansere âlâ geldiği de ortaya kondu. Bu türlü olunca ışkına olan talep gitgide arttı. Biz buradan Vilayet dışına da Yurt dışına da göndermeye başladık. Bilhassa bizden kökünü isteyenler Fazla oluyor.” dedi.

PEKİ IŞGIN OTU BİLİNMEYEN YARARLARI NELER?

  • – Bağırsak yahut midede meydana gelen her türlü gazın giderilmesi ve bu organların gerçek biçimde çalışması için tesirli bir bitkidir. Işkın Otu sindirim sisteminin kolaylaşmasını sağlayan ot kümesinde bulunuyor.
  • – Mide asidini dengeleyici özelliği bulunan Işkın Otu, Yemek Borusu Kanseri problemini Aka oranda engelleyebiliyor.
  • – Işkın Otu, soluk alıp Eda konusunda rahatlatan tesiriyle dikkat çekiyor. Bilhassa astım rahatsızlığı bulunan bireylerin kullanması durumunda, rahat soluk alabilmenin önünü açabiliyor.
  • – Ciltte meydana gelen bütün lekelerde ve sivilce meselelerinde Işkın Otu kullanılabilir. Ağır ölçüde mikrop öldürücü hususlara sahip olan Işkın Otu, uzman bilgisi alındıktan sonra tüketilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir