Hurmanın faydaları nelerdir? Her gün 4 tane hurma yemenin inanılmaz faydaları

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Mar 15, 2023 Yorum Yok

Doğal şeker ve lif bakımından Varlıklı olan hurma hem sindirimi hem de kan basıncını istikrarlar. Hurma ileri yaşlarda rastgele bir sıhhat sıkıntısının oluşmasını öneler. Uzmanlar günde 4 Tane tüketilmesinin gün uzunluğu bedenin enerjik olmasını sağladığını vurguluyor. Pekala hurmanın bedene yararları nelerdir?

On bir ayın sultanı Ramazan ile özdeşleşen hurmanın içeriğinde, 15 adet vitamin ve mineral bulunur. Peygamber Efendimiz (Sav) “Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın çünkü hurma berekettir” demiştir. Günde 4 adet tüketilen hurma, 1 porsiyon meyve ölçüsüne denk gelir. Kuddüs, Mekke, Medine ve Derhal derhal birçok Akdeniz ülkesinde rahatlıkla yetişebilen çeşidi olan hurma vücut ve zihinsel yorgunluğa yeterli gelen kaliteli bir besindir. Palmiye (Arecaceae) ailesine bağlı olan hurma ağaçta yetişen ve apansız Çok meyve Eda özelliğine sahiptir. Sıcak havalarını seven soğuğa dayanıksız bu besin karaciğerleri temizler ve kansızlığa uygun gelir. Bilimsel ismi Phoenix dactyliferadır. 

  • Vücudun günlük muhtaçlığı olan vitamin ve şeker oranını karşılar.
  • Yüksek oranda lif içerdiğinden bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Sahurda ya da iftarda 4-5 Tane tüketildiğinde içeriğindeki antioksidan sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar.
  • Uzmanlar, hurmanın yalnızca Ramazan ayında değil her Vakit tüketilmesi gereken bir besin olduğunu vurguluyor. 
  • Azot, fosfor, potasyum, demir üzere besin unsurlarının yanı Dizi bol ölçüde magnezyum, çinko, manganez ve az ölçüde da bakır ve bor barındırır.

hurmanın faydaları

HURMANIN YARARLARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA GÜZEL GELİR?

Kolesterol içermemesi nedeniyle kalp dostu olan hurma, tıpkı vakitte kan basıncını istikrarlar ve kalp ritmini düzenler. kuvvetli bir antioksidan olması nedeniyle de kalbi ziyanlı bakterilerden ve mikroplardan korur.

B vitamini bakımından Güçlü olan hurma, cildin daha elastiki bir yapıya sahip olmasını sağlar.

 Hurma, içerdiği yüksek magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirir. Bu özelliği nedeniyle uzmanlar, yaşlılık ve ergenlik devrinde hurmanın tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

hurmanın faydaları

Yüksek lif oranına sahip hurma, midenin uzun mühlet tok kalmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda, hurmada yüksek ölçüde bulunan B6 vitamini ve magnezyumun hudut sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

 Hurma, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde bedenin bağışıklık sistemini güçlendirir ve bedende bulunan ziyanlı bakterileri temizler.

hurmanın güzel geldiği hastalıklar

Hurmada bulunan beta karoten vitamini göz sıhhatini korur. Tıpkı vakitte bera karoten, gece körlüğü rahatsızlığının oluşma riskini azaltır.

Kandaki hemoglobin sentezini artıran hurma, içerdiği kalsiyum ve fosfat sayesinde de kemik sıhhatini korur.

Doğum sonrası toparlanma evresinde olan bayanların hormonlarını Denetim altına alarak süratle bedenlerinin ve sıhhatlerinin düzenlemesi sağlanır. 

ÇAYLA birlikte HURMA YENİLİR Mİ?

Çayı şekerli sevenler için bu metot şeker gereksinimini karşılar. Bunun yanı Dizi çay bedendeki demir enzimini azaltır. Lakin hurma ile birlikte tüketildiğinde bu durum azalır. Mide içindeki asit oranını da azaltır. Yemek sonrası tüketilen çayla birlikte tüketildiğinden bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir