Hamilelik Sürecindeki Sağlık Sorunları Ve Çözümleri

Genel Ağu 14, 2022 Yorum Yok


Mide Bulantısı

Mide bulantısına neden olan kokulardan uzak durun ve bulantınızı bastıran tuzlu gıdalar yiyin. Ilık gıdalar da mide bulantısına neden olurlar. O nedenle besinler az ama sık yiyin. Katı ile sıvı gıdaları ayrı ayrı alın ve odanızı havalandırın ve yanınızda sigara içilmesine izin vermeyin.

Mide Yanması

Yağlı ve gaz yapıcı şeyler yemek mide yanmalarına neden olmaktadır. Mayalı ve hamur işi gıdalardan uzak durursanız daha sağlıklı bir hamilelik geçirirsiniz. Yemekten sonra eğilmeyin ve iş yapmayın. Bol sıvı alın ve yatmadan önce ılık bir süt için. Yüksek değil alçak yastıklarda yatın. Mide yanmanız geçecektir.

Basur

Bol sıvı almak ve meyve ile sebze yemek kabızlık sorununuza iyi gelecektir. Yürüyüş yapmak da basuru engeller. Hamilelik bağırsakları yavaşlattığı için kabızlığa neden olmaktadır. O nedenle kuru meyveler ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Varis

Vücudunuzu sıkan herşeyi çöpe atın. Özellikle bu dönemde. Uzun süre ayakta kalmayın ve bacak bacak üstüne atmayın. Geniş topuklu ayakkabılar giyin. İnce ve yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçin.

Kansızlık

Demir ilaçları kullanabilir ya da tahin ile pekmez yiyebilirsiniz. Süt, yoğurt ve peynir ile demir ilaçlarının alınması önerilmemektedir. O nedenle yemekten 2 saat sonra demir ilaçları alın.

Uyku

Gece dışında gündüz de 1 saat uyuyun. Eğer çalışıyorsanız o zaman da masa altına bir tabure koyun ve ayaklarınızı yükseltin. Eğer ayakta çalışıyorsanız da sabit kalmayın ve dolanın. Ayakları yukarı kaldırarak dinlenin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir