Tag

Kan

Evlilik öncesi tarama testi nedir? Akdeniz anemisiyle mücadeleyi kolaylaştırıyor

Evlenecek çiftlerin sıhhat durumları ve kalıtsal hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmaları ve bu doğrultuda Tedbir almaları için 4271 sayılı Türk uygar Kanunu’nun 136. hususu yeterince evlilik öncesi tarama testleri Mecbur hale getirilmiştir. Doç. Dr. Ali Fettah, evlilik öncesi tarama programının anemiyle çaba konusunda Kıymetli olduğunu vurguladı. Evlilik öncesi tarama testi nedir? İşte bütün detaylar…

Bağışlara rağmen Türk Kızılayı’nın kan stokları hala alarm veriyor!

Sağlık Nis 12, 2023 Yorum Yok

Türk Kızılayı’nın kan stoklarında alarm verilmesinden sonra bağışlar bir bir gelmeye başladı. Yapılan bağıştan sonra Kızılayın stoklarda bir ölçü artış yaşandı Lakin kurumdaki 23 bin 824 ünite kan 4 günlük stoku karşılıyor.

Primer immün yetmezliği nedir, belirtileri nelerdir? Adım Farah’taki Kerimşah’ın hastalığı

Bağışıklık sistemini oluşturan elemanların rastgele birinin eksikliği ya da işlevsel açıdan bozukluğu primer immün yetmezliği sebebidir. Adım Farah dizisinde Farah’ın oğlu Kerimşah’ın primer immün yetmezliğiyle uğraş etmesiyle gündeme gelen hastalık pek Fazla şahıs tarafından araştırılmaya başlandı. Pekala primer immün yetmezliği nedir, belirtileri nelerdir?

Lipaz yüksekliği neden olur, tedavisi nasıldır? Kandaki lipaz(LPS) yüksekliği nasıl geçer?

Lipaz pankreas tarafından üretilen ince bağırsağa boşaltılan enzimdir. Kanda lipaz nedir konusunun değeri; Lipaz’ın, bedende en Kıymetli üç enzimden bir tanesi olmasıyla ilgilidir. Pekala, lipaz nedir? Lipaz kaç olmalı? Yüksekliği ve düşüklüğü nedenleri nelerdir?

Beyin anevrizma nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Aktör Tom Sizmore meskeninde geçirdiği beyin anevrizmasından sonra apar topar hastaneye kaldırıldı. Oyuncudan görülen beyin anevrizması araştırılmaya başlandı. Aort damarların hasar almasıyla ortaya çıkan ve sonucu vefata kadar giden bu hastalık hakkında merak edilenler haberin ayrıntısında yer alıyor. Pekala beyin anevrizması nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi Mevcut mıdır?

Çizgi filmlerdeki LGBT tuzağına dikkat! Çocuklar hedef olmaya devam ediyor

Yıllardır çocuklara izletilen çizgi filmler/diziler ortasında olan ve milyonlar tarafından sevilen Caillou’da akıl almaz bir ayrıntı toplumsal medya gündemine bomba üzere düştü. Ekseriyetle toplumsal meseleler üzerine araştırma yapıp nokta atışı yapan USMED Lideri Muharrir Said Ercan, “Artık hiçbir esas tanımıyorlar. Çocuklar direkt hedefte” diyerek küreselcilere karşı ebeveynlerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Emboli nedir ve neden olur? Embolinin belirtileri nelerdir? Emboli nasıl tedavi edilir

Kemik kırılmasından sonra hasar Meydan damarların ani etkisiz hale gelmesi ile ortaya çıkan ve Ender yaşanan hastalıklardan biri olan embolinin …

Bacak ve kollarda görülen rahatsızlık: Emboli! Emboli nedir? Embolinin belirtileri nelerdir?

Kemik kırılmasından sonra hasar Meydan damarların ani etkisiz hale gelmesi ile ortaya çıkan ve Ender yaşanan hastalıklardan biri olan embolinin …