Primer immün yetmezliği nedir, belirtileri nelerdir? Adım Farah’taki Kerimşah’ın hastalığı

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Mar 20, 2023 Yorum Yok

Bağışıklık sistemini oluşturan elemanların rastgele birinin eksikliği ya da işlevsel açıdan bozukluğu primer immün yetmezliği sebebidir. Adım Farah dizisinde Farah’ın oğlu Kerimşah’ın primer immün yetmezliğiyle çaba etmesiyle gündeme gelen hastalık pek Fazla şahıs tarafından araştırılmaya başlandı. Pekala primer immün yetmezliği nedir, belirtileri nelerdir?

Başlıca akyuvar olarak isimlendirilen hücrelerden oluşan bağışıklık sistemi, bedene giren yabancı ve ziyanlı mikroplara karşı korur. Rastgele bir ziyanlı bakteriye karşı, kompleman olarak bilinen proteinlerle gövde kendi özgün antikorunu üretir. Fakat bağışıklık sisteminde oluşan hücrelerde protein eksikliği ya da rastgele bir protein eksikliği yaşandığında bedene giren ziyanlı etkenlere karşı zayıf düşer. Primer immün yetmezliği bu duruma Sebep olan hastalıklardan biridir. Bağışıklık sisteminde bulunan hücreleri Olumsuz istikamette etkileyen, hastanın bedeninin enfeksiyonlara karşı savaşmasını engelleyen kalıtsal ya da genetik bir hastalıktır. Primer İmmün yetmezliği karaciğer, dalak ve lenf bezlerinde büyümelere Sebep olurken ayrıyeten kan hücrelerinin sayısında azalma ve romatizmal yahut alerjik rahatsızlıkları da ortaya çıkarır. Bunların yanı Dizi kimi primer immün yetmezliğiyle birlikte hastada; kardiyovasküler sistemde (arterler ve venler) doğuştan anormallikler, endokrin sistem bozuklukları (iç salgı bezleri), otoimmün (özbağışıklık) rahatsızlıkları da görülebilir.

‘Adım Farah’ dizisinde Farah’ın oğlu Kerimşah’ın hastalığı olarak gündeme gelen primer immün yetmezliğini araştırdık. nihayet yıllarda ülkemizde epeyce Çok görülen prime immün yetmezliğinin semptomlarını, tedavi/destek tedavini ele aldık.

Primer immün yetmezliği nedir

PRİMER İMMÜN YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Primer immün hastalığı B lenfositlere (antikor denilen unsurlar üreterek bedenin humoral ‘sıvısal’ savunmasını gerçekleştirmesi) bağlı belirtiler anneden geçen antikorların esirgeyici tesirlerinin geçmesi ile 6.aydan sonra ortaya çıkabilir.

Primer immün yetmezliği en önemli belirtileri;

 • Tekrarlayan, tedavisi sıkıntı, hayatı tehdit eden ve olağan dışı mikroplarla oluşan enfeksiyonlar
   
 • Büyüme gelişme geriliği
   
 • Tekrarlayan pnömoni, sinüzit ve kulak enfeksiyonları
   
 • Tedaviye dirençli durumlar
   
 • Ciltte ya da İç organlarda iltihap oluşumu
   
 • Ailede primer immün yetmezlik hastalığı öyküsü
   
 • Otoimmün hastalıklar
   
 • Lenf bezlerinde ve dalak büyümesi

Primer immün yetmezliği nedir, belirtileri nelerdir?

Bazı immün yetmezlikleri bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin; HIV virüsüne neden olan AIDS rahatsızlığı üzere ya da  sistemik olarak uzun ve yüksek doz kortikosteroid tedavisi alanlarda, kemoterapi gören kanser hastalarında ve ağır yanıklara maruz kalmış bireylerde.

primer immün yetmezliği tedavisi

PRİMER İMMÜN YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ

Öncelikle hastalığın kaynağı tespit edilmeli, sonrasında tedavi metotları belirlenmelidir. İzlenmesi gereken yollardan biri; kalıtsal geçiş gösteren durumlarda önleyici önlemler alınmalıdır. Tarama testleriyle semptomlar şimdi yokken hastalığın tanınması, tedavinin başarılı olmasından Aka Ehemmiyet taşır.

Söz konusu hastalık immün yetmezliğine ilişkin kemik iliği, kök hücre, timüs üzere yapılan atama süreçlerinde Aka yol kat edilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Diğer yandan immünoglobülin replasman tedavisi ile kollayıcı antikorlar devreye sokulmaktadır. Ayrıyeten özgün gen tedavisi de nihayet yıllarda muvaffakiyetin yakalandığı en tanınan tedaviler ortasında yer almıştır.

İmmünoglobülin (IgG) tedavisi nedir

İMMÜNOGLOBÜNLİN (lgG) DAYANAK TEDAVİSİ

İmmünoglobülin (IgG) kandaki antikorlardan biridir. Bu antikorlar hastaya verilerek primer immün yetmezliğine karşı takviye tedavisi uygulanır. Bu antikorlar (lgG) kanın en saf halidir. Ayrıştırılarak elde edilen kan ile potansiyel olarak kan yoluyla geçebilecek hastalıklara karşı da Tedbir alınır. IgG hem damar yolundan hem de Cilt altına enjeksiyon ile verilir. Yan tesirleri azdır. baş ağrısı ve alerjik tepki görülebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir