Domatesin cilde yararları nelerdir? Domates maskesi nasıl yapılır?

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Domates, yaz kış sofralardan eksik olmayan bilhassa de kahvaltıların vazgeçilmezi bir besindir. Yüksek oranda C ve E vitamini içeren domates, uzmanların araştırma konusu haline getirdi. Araştırma sonucunda domatesin cilde bilinmeyen yararları ortaya çıktı. Pekala domatesin cilde yararları nelerdir? Domates cilde nasıl uygulanır? Gelin birlikte inceleyelim…

Her türlü yemeğin içinde, yanında ve hatta tek başına en fazla tükettiğimiz sebzelerden biri olan domates, cilde birbirinden inanılmaz yararlar sağlıyor. Hücre yenilenmesine yardımcı olan domates, aynı vakitte kansere karşı müdafaa sağlayan sebzelerin başında yer alır. Çoğu vakit mutfaktaki kullanımına değinilen ve başka faydalarından bahsedilmeyen domatesin faydaları genel sıhhatimizin yanı sıra cildimize de pek çok yararı bulunuyor. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda doğal bir yaşlanma geciktirici olan E vitamini de domateste çokça bulunduğu ortaya konulmuştur. Cildinizdeki lekelerin giderilmesini istiyor hem de bakım yapmak istiyorsanız kozmetik eserleri tercih etmek yerine domatesi kullanabilirsiniz.

Cildimize kullandığımız kalitesiz kozmetik eserler, gözeneklerin kirle dolması ve gereğince temizlenmemesi sonucunda ve hatta bazen kalıtımsal olarak yüzümüzde büyük gözenekler oluşur. Bu gözeneklerin küçülmesini sağlamak için meskende çok kolay bir uygulama yapabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze domates suyunun içine bir kaç damla limon sıkın. Hazırladığınız bu karışımı pamuk kullanarak yüzünüze yuvarlak hareketlerle sürün. Bir mühlet beklettikten sonra yüzünüzü çokça suyla yıkayın. Bu süreç yüzünüzde oluşan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Sivilcelerle baş etmeye çalışanlara müjde! Domatesler cildi temizleyerek sivilce oluşumunu en aza indirirken mevcut sivilcelerin daha kısa müddette güzelleşmesine yardımcı olur. Domatesin içinde bulunan A, C ve K vitaminleri aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun için bir domatesi püre haline getirin ve aknelerin üstüne uygulayın. Yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü suyla durulayın. Hazırlayacağınız domates püresinin içine salatalık suyu ekleyerek sivilcelerin geçmesini hızlandırabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek için doğal bir şey arıyorsanız domates ile aloe verayı karıştırabilirsiniz. Bu karışımı hazırladıktan sonra yüzünüze sürmeden evvel cildinizin küçük bir bölgesinde deneyerek bedeninizin bir alerjik reaksiyon (kızarıklık, kaşıntı, kabarma vb.) verip vermediğini görebilirsiniz. Şayet rastgele bir sorun yoksa, yüzünüze uyguladığınız bakım sonrasında bir müddet bekleyip sonra yüzünüzü durulayın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir