Altınbaşak otunun yararları nelerdir? Altınbaşak otu çayı ne işe fayda?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Papatya ailesine ilişkin olan altınbaşak otu geçmişten günümüze en sık kullanılan bitkidir. Bilhassa alternatik tıpta hazırlanan birtakım ilaçların ham hususu olan altınbaşak otu hakkında merak edilenleri sizler için değerlendirdik. Pekala altınbaşak otunun yararları nelerdir? Altınbaşak otu çayı ne işe fayda? Kronik böbrek yetmezi yaşayanlara uzmanların önerdiği tesirli otlardan biri olan altınbaşağa dair her şeyi haberin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Amerika kökenli olan altınbaşak otunun birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlerinden kimilerinde fazla nitrat bulunduğundan tüketildiğinde vefata bile neden olabilir. Sarı renkte olan altınbaşak otları renklendirme maksatlı kullanılır. Güzel seçilmiş kurutulmuş altınbaşak otunu aktarcılarda bulabilirsiniz. Geçmişten günümüzde birtakım hastalıklar için doğal ilaç olarak kullanılır. Tüketimi M.Ö yıllara denk gelen altınbaşak tıp tarihine şahitlik etmiş tüm kitaplarda ham husus olarak kullanıldığına dair yazılar mevcuttur. Günümüzde de ilaç ve besin endüstrinde kullanılan altınabaşak otu, Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Fakat yetişme koşulları zordur. Üzerinde yapışkan bir husus olan bu ot etrafta ziyanlı ne varsa yapıştırır. Bu da yararını yok eder. Altınbaşak yetiştiriciliği yapan bölgeler uygun şartlara dönüştürülür. Halk ortasında Yahudiotu ve Altınasa üzere isimlerle isimlendirilir.

ALTINBAŞAK OTU ÇAYI NE İŞE FAYDA?

Altınbaşak otu kurutularak çay yapılır. Bu çay bilhassa böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlayarak böbrek yetmezliği üzere hastalıkların önüne geçer. Aksi halde böbrek yetmezliği bedenin genel işleyişini olumsuz tesirler. El ve ayaklarda ödem toplanmasına neden olur. Ayrıyeten kusma, mide bulantısı ve iştah kaybı üzere sindirimsel sıhhat sorunlarına yer hazırlayabilir. Altınbaşak otunu hem çay olarak hem de rastgele bir çorba çeşidinin içine yarım kaşık ekleyerek tüketilebilir.

ALTINBAŞAK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Altınbaşak otunun içinde flavon ve sponin unsurlarından oluşan P vitamini bulunmaktadır. Bu unsurlar bilhassa mesane ve böbrek hastalıklarına taban hazırlayan durumları mahzurlar. Güçlü bir iltihap söktürücü tesire sahip olduğundan idrar yolu ile bedenden atar.

Mide asidini dengeleyerek ülser ve reflü oluşumlarının önüne geçer. Bilhassa mide yaralarının ilerlemesini maniler. Sindirim sorunlarından en yaygın olanı gaz  sıkışmasıdır. Bu da karın ağrısına mide bulantısına neden olur. Altınbaşak otu bu hastalıklara yarar sağlar. 

Egzama ve varis üzere cilt sorunlarında tesirli olan altınbaşak otu, denetimli tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi halde fazla tüketilen altınbaşak otu yan tesirlere neden olur.

Günümüzde yaşlılara oranla gençlerde daha sık görülen kalp damar hastalıkları için yarar sağlar. Damar duvarlarının sertleşmesinin önüne geçer. Ayrıyeten besin atıklarının kan yolu ile damarları tıkanması engellenir. 

Kronik uykusuzluk, gerilim ve çalışma şartlarına bağlı günümüzde giderek artmaktadır. Bu da bedenin işlevlerini olumsuz tesirler. Uykusuzluğa yeterli gelen birçok doğal bitki vardır. Altınbaşak otu da bu otlardan tesirli olanlar ortasında yer alır.

Ani başlayan kalp çarpıntısı bir öteki ismiyle asabi çarpıntı, sonlardan ve kan akışından kaynaklı yaşanan bir sıhhat sorunudur. Yapılan araştırmalarda ansızın ortaya çıkan bu sıhhat problemini yatıştırmada tesirli olan otun altınbaşak olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir