Zor durumda kalınca idrar içilir mi? Susuz kalınca idrar içilir mi? İdrar içmek tehlikeli midir

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Şub 10, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzele 10 vilayette ağır hasar bıraktı. Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde yıkıntı altında kalan ve 94 saat sonra kurtarılan 17 yaşındaki Adnan Muhammet Korkut ümit oldu. Hayatta kalmak için kendi idrarını içtiğini söyleyen Korkut ayrıyeten annesinin yetiştirdiği çiçeklerin kesimlerini yediğini söyledi. Pekala, İdrar içilir mi? güç durumda susuz kalınca idrar içilir mi?

Gaziantep’te enkazdan 94 saat sonra kurtarılan 17 yaşındaki Adnan Muhammet Korkut yaşadıklarını anlattı. Hayatta kalmak için idrarını içtiğini ve çiçek yediğini söyleyen Korkut, “Namaz kılmaya çalıştım. vakit geçmiyordu ilahi okudum” dedi. Bu açıklamaların akabinde Google’da en Fazla araştırılan bahisler arasına Zor durumda kalınca idrar içilir mi? İdrar içmek tehlikeli midir? girdi. 

Şehitkamil ilçesinde yıkıntı altında kalan ve 94 saat sonra kurtarılan 17 yaşındaki Adnan Muhammet Korkut ailesinin yüzünü güldürdü. Hastanede annesinin başından ayrılmadığı Adnan, yaşadığı anları anlattı.

Karnı acıktığında annesinin yetiştirdiği çiçeklerden yediğini anlatan Adnan Korkut, “Onlar da zelzele anında ortalığa karışıyor. Annemin yetiştirdiği çiçeklerden biraz yedim. Karnımı doyururum diye. Suyu da kendi idrarımla yetinmeye çalıştım. Takımların bana ulaştığı Lahza sesimi nihayet bir defa kullanmaya çalıştım. Günleri takip ediyordum. Rabbim bugün Cuma akşamı olacak. Rabbim hoş haber diye dua ettim. Yanımdan bağırış sesleri geliyordu. Elimdeki sopayı tavana vura vura kırdım. Can havliyle bir şeyler yapmaya çalıştım. Gruplar seslerini bana ulaştırdılar. Yerim belirli olmadığı için kıramadılar. Takımlar üzerimdeydi.

Beni biliyorlar ancak sesimi duyamıyorlardı. Sonra baktım uzaktan bir delikten bir Fer geldi. Adnan dediler. Neredesin dediler. Yaşıyorum dedim. Dediğimiz yere gelebilecek misin dediler. Sonra bir müddet 5 saat bekledim. Ondan sonra kendi gayretlerimle çıktım o denli oldu. Çıkar çıkmaz yalnızca su istedim. Suya Fazla gereksinimim vardı. Annem bana hoş bir Yemek yapar, teyzemlere gideriz hoş bir Yemek yeriz diye. Galatasaraylıyım. Biraz fanatiğim. Benim pazartesi günü öğle uçağım vardı. Eskişehir’e gidecektim. Eskişehir’e transfer olacaktım. Düş kırıklığına uğradım. AFAD, GASKİ takımına teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

İdrar içmenin ziyandan Fazla fayda sağlayacağı durumlar yok denecek kadar azdır ve dolayısıyla “çok susamış olmak”, idrar içmek için kâfi bir münasebet değildir. Hatta kimi uzmanlar, ölüm-kalım çizgisinde olma hâlinde bile bu sisteme başvurulmaması gerektiğini vurgulamaktadır.

ZOR DURUMDA KALINCA İDRAR İÇİLİR Mİ?

Suya erişmenin muhakkak imkânsız olduğu durumlarda idrar içmenin, hayatta kalma mühletini 1-2 gün bile olsa artırabileceğini – ki bunun da kurtarılma bahtını dikkate değer ölçüde artıracağını ileri sürmektedir. Winchester Hastanesi ise mevzuyla ilgili “Hayatı tehdit edecek seviyede dehidrasyonla yüzleştiğinizde, idrar içmek bir ölçü makul olabilir, zira süreksiz yararları, risklerinden Çok olabilir. Lakin bu nihayet deva olarak görülmelidir, zira dehidrasyon ağırlaştıkça böbrekler de idrar üretmeyi bırakacaktır.” formunda yorum yapıyor.  

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir