Zerzevat sevmeyen ve yemeyen çocuğa ne yapılmalı? Çocuğa ıspanak yedirmek için…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 26, 2022 Yorum Yok

Çabucak çabucak her annenin konutta savaş ettiği bir husus varsa oda çocuklarının beslenmelerinde gösterdiği zerzevat çabasıdır. Sağlıklı bir gelişim için bilhassa de çocuklarda katiyen tüketilmesi gereken zerzevat, çocuklar tarafından sevilmiyor büyük problemler olabilir! Bunun için çocukla hengame etmek yerine zerzevat yemeye teşvik edecek ve birebir vakitte sebzeyi sevmeyi sağlayacak sistemler uygulayabilirsiniz. Pekala zerzevat yemeyen çocuğa ne yapılmalı? Çocuklara zerzevat nasıl sevdirilir? Çocuklarda zerzevat tüketimi…

Sağlık açısından çok yararlı bilinen sebzeler büyük küçük herkesin faydalanması gereken en değerli yiyeceklerdendir. Bol ölçüde vitamin, mineral ve protein bulunduran sebzeler, beslenmeyi sağlıklı yollarla gerçekleştirip gelişimi olumlu etkilerken, yetişkinlikte daha çok düşük kalorileri sayesinde fazla kilo alımının önüne geçmeye yarıyor. Bedene sağladığı yararlara baktığımızda bilhassa de sağlıklı bir gelişim için zerzevatın kesinlikle tüketilmesi gereken bir yiyecek olduğunun şuurunda olan anneler, çocukları sevmese dahi kapalıdan bile olsa beslenme programlarına katmaya çalışır. Bunun için zerzevatları daha çok püre formunda makarna sosuna ya da havuç üzere besinlerin rendelenmiş hali ile keklerin içinde kullanılması yaygındır.

Ancak burada atlanmaması gereken kıymetli bir detay var ki o da zerzevatları farklı yiyeceklerin içinde bekletmenin çok olumlu bir tesirinin olmadığıdır. Bu nedenle çocuklarda izlenebilecek en ülkü formül zerzevatın bütün halinde sunulmasıdır. Şayet çocuk zerzevat yemeyi sevmiyorsa sevebileceği yollarla yedirilmesi gerekir.

SEBZE SEVMEYEN ÇOCUĞA ZERZEVAT NASIL YEDİRİLİR?

Çocuklarda zerzevat tüketimi için izleyebileceğiniz yollar ortasında çiğ sebzeleri  üzerine batırabileceği sağlıklı dipsoslar hazırlanabilir. Dipsos çeşitlerinde kullanılabilecek ülkü soslar cacık, salsa, humus ve çiftlik sosudur. Havuç, salatalık ve kereviz sapı üzere yiyecekleri humusla sunarak çocuğunuza sevdirebilirsiniz.

Birçok yetişkinin bile bayıla bayıla yemediği brokoli ve karnıbaharı çocukların sevmemesi biraz daha olağandır. Lakin yararları bakımından yeniden kesinlikle tüketilmesi gereken bir zerzevat ikilisi olup üzerine peynir eritilebilir. Kalsiyum takviyeli peynirli zerzevat tüketimi bedene hayli faydalıdır.

Sebzeleri haşlama tekniği vitamin ve minerallerinin kaybolmasının yanı sıra çocuğunda güzeline gitmeyecektir. Bunun yerine zerzevatları fırında ve buharda pişirmeye dikkat edin. Çocuklar dokuları değişmeyen zerzevatları sevdiği için fırında pişirilen içi yumuşak, dışı çıtır zerzevatları daha kolay yer.

Baharat tüketimine 2 yaşından büyük çocuklarda başlanılabileceğini fakat yeniden de bu durumun çocuğa nazaran değiştiğini belirten uzmanlardan yola çıkarak, sebzelere ekleyeceğiniz zerdeçal, kimyon ve baharat zerzevat tadını sevmeyen çocuklar için yararlı olacaktır. Birebir vakitte antioksidan özelliği olan baharatlar hazmı da kolaylaştırır.

Sözden daha etkili olan bir şey varsa oda sergilenen hareketlerdir. Çocuklar için ayna görevi gören anne ve babalar, çocuklarına yalnızca ”Sebze ye!” dememeli onlarla bir arada kendileri de yiyerek örnek olmalıdır.

Özellikle de küçük yaş kümesindeki çocukları görsel sunumlarla zerzevat yemeye ikna etmek daha kolaydır. Tabağına hazırlayabileceğiniz eğlenceli sunumlarla zerzevat tüketimini eğlenceli hale getirebilir hatta oyuna bile dönüştürebilirsiniz!

Çocukların, zerzevatın nerden geldiğini ve seçim sürecini görmesi iştahını arttırır. Çocuğunuz kendisinin seçtiği zerzevatları daha çok yemek ister.

ÇOCUKLARA ISPANAK NASIL YEDİRİLİR?

Güçlü bir demir kaynağı olan ıspanak, büyüme ve gelişme için çok kıymetlidir. Zerzevat sevmeyen çabucak hemen her çocuğun yemekte en çok direttiği ve annelerini üzdüğü zerzevat ıspanaktır. Eğer sizinde çocuğunuz ıspanağı sevmiyorsa bir de ıspanaklı tavuk sarmayı denemenizde yarar var! İşte nefis mi nefis ıspanaklı tavuk…

İlk evvel 3 yemek kaşığı zeytinyağını tavada kızdırıp 2 sarımsak, 1 kuru soğan ve 300 gram doğranmış ıspanağı soteleyin. Daha sonra bir çay kaşığı tuz ve 1 paket krema ekleyin. Akabinde 3 tane  tavuk göğsünü ikiye ayırıp inceltin.

Üzerine hazırladığınız harçtan döküp güzelce sarın ve kürdan batırıp fırın tepsisine dizin. İç harcının tabanında kalan suyu ve 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirip 200 derecelik fırında yarım saat pişirin.

Afiyet olsun…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir