Yenidoğan Bebek Bakımı

Bebek Ağu 14, 2022 Yorum Yok


Bebeğin Emzirilmesi

Bebeğiniz her istediğinde ya da 2 – 3 saat arayla emzirin. Emzirmeden önce altının temiz olup olmadığını kontrol edin çünkü rahatsız olduğundan emmek istemeyecektir. Göğüs değiştirirken mutlaka gazını çıkartın. Bebeğinizin her emzirme de her iki göğüsten 20şer dakika emmesi yeterlidir. Emzirme sonunda mutlaka gazını çıkartın.


Bebeğin Odası


Oda sıcaklığının 21 25 derce arasında olmasını sağlayın. Oda da mutlaka termometre bulundurun. Kış döneminde odadaki nem dengesini sağlamak için ısıtıcı üzerine bir tas su ya da ıslak havlu koyun veya odanın nemini koruyan buhar makinesi kullanın.


Bebeğin Yatış Şekli

Bebeğinizin boyun kısmı katlanmayacak şekilde yatırın.
Üzerine ağır battaniye ya da yorganla örtmeyin. (bacaklarını rahat hareket ettirebilsin). Uzun süre yan yatırmayın gün içinde yan yatışlar 10 dakikayı geçmesin. Uzun süre de yüzüstü yatırmayın . İlk iki ay gözünüzün önünde olmak şartıyla 10 dakikayı geçmeyecek şekilde yüzüstü yatırabilirsiniz. Beş dakika bir yanağı beş dakika diğer yanağı yatırın.


Bebeğin Banyosu Ve Vücut Bakımı


Bebeğinize her akşam banyo yaptırabilirsiniz. Her banyoda şampuan kullanmayın. Hafta da 2-3 kez şampuan kullanmak yeterli olur.
Banyo sonrası başına mutlaka 1 saat süreyle başlık takın. Çünkü bebekler en çok baş kısmından soğuk alırlar ve hasta olurlar.
Haftada bir iki kez zeytinyağı veya badem yağı ile yağlayın. Hem bebek bakım yağları kullanmak yerine doğal hiçbir zararı olmayan bu yağları tercih edin.İlk ay tırnaklarını kesmeyin.

Hepatit B Aşısı

Bebeğinize ‘’Hepatit B’’ aşısının ilk dozu doğduğunda yapılmaktadır. İkinci dozu 1.ayda, üçüncü dozu ise 6.ayda yapılmalıdır.


Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir