Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne Sağlığı
 4. »
 5. Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

admin admin - - 8 dk okuma süresi
21 0

Bebeklerin ileriki yaşantıları için Kas ve kemik gelişimleri epeyce kıymetlidir. Bunun için ebeveynler olarak bebeklerinize birtakım idmanları yaptırmanızda fayda vardır. Buna, boyun ve Beden hareketlerinin tümünü kapsayan tummy time idmanlarıyla başlayabilirsiniz. Pekala tummy time nedir nasıl yapılır? İşte bebeklerde tummy time antrenmanları…

‘Bebeklerde karın üstü egzersizleri’ de denilen ‘tummy time’ ile bebeklerinizin daha sağlıklı ve kuvvetli bir vücuda sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Tummy time idmanı, bebeklerin karınlarının üzerinde yüzüstü yatırılarak emeklemeye ve sürünmeye teşvik edildiği bir aktivite olmasının yanında tıpkı vakitte kaslarının güçlenmesi için de epeyce tesirli bir prosedürdür. Bebekler uyuduklarında çoklukla sırt kaslarını kullandıkları için gün içinde bedenlerinin öteki kaslarının da çalıştırılması gerekir. Bu nedenle uzmanlar pek Fazla yararı bulunan tummy time hareketlerinin bebeklere kesinlikle yaptırılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu haberimizde bebeklerde karın üstü, tummy time idmanlarının yararlarını ve nasıl yapıldığını ele aldık. Pekala karın üstü hareketlerinin yararları nelerdir?

Tummy time ne demek

KARIN ÜSTÜ HAREKETLERİNİN YARARLARI NELERDİR?

‘Bebeklerde karın üstü hareketleri’nin yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Bebeğinin karnının üzerinde vücudunu taşımaya ve devinim etmeye çalışması sebepleriyle bacak, sırt, karın ve omuz kaslarını güçlendiriyor.
   
 • Yürümeye giden yol olan yuvarlanma, dönme, oturma ve emekleme aktivitelerine Yardımcı oluyor.
   
 • Bebeğinde yassı kafalılık riskinin oluşmasını engelliyor.
   
 • Motor hünerleri geliştiriyor.
   
 • Etrafına koyacağın İlgi cazibeli objeler yahut oyuncaklar sayesinde uyum yeteneğini geliştiriyor.

Bebeklerde tummy time egzersizleri

TUMMY TIME İDMANLARI NE Vakit YAPILMALI?

Uzmanlara nazaran tummy time idmanları yenidoğumdan itibaren yapılmasında bir sakınca yok. Yani boyun ve Beden idmanları için bebeklerinizin belirli bir aya gelmesini beklemeniz gerekmiyor.

tummy time idmanları neler

TUMMY TIME ANTRENMANLARI NELER?

1. Karın karına;

Bu idman, karın karına olan ve bebeğinizle aranızdaki etkileşimi en üst düzeyde tutan bir sistem. Bebeğinizi kendinize hakikat çevirirken dikkatli olmanız ve karnınızdayken onu yanlardan desteklemeniz kâfi.

2. Göz hizasında;

Bebeğinizi karnınızın üstünde bir battaniye üzerine yerleştirerek onun karşısına geçin. Bu esnada göz göze temas kurmanız değerli. İlgisini çekecek oyuncakları bu durumda kullanabilirsiniz. Bu onun başını yukarda tutmasını sağlayacaktır. Ayrıyeten oyuncakları sağa ve sola gerçek devinim ettirerek bebeğinizin takip etme ve uyum yeteneklerini geliştirmesine de Yardımcı olabilirsiniz.

3. Kucağında;

Bu durum bebekler için Özellikle gaz çıkarmada kullanılıyor. Bebeğinizi bacaklarınızın üzerine yerleştirerek Biricik dizinizle bir başını da üstte tutun. Bunu yaparken yanlardan desteklemeyi de ihmal etmeyin.

4. Karın üstü taşımak;

Bebeğinizi gezdirirken, bir yerlere taşırken kullanabileceğiniz bir yoldur. Hatta uyutma sırasında bile kullanabilirsiniz. Bir kolunu bacağının ortasından geçirerek, bir kolunuzla da bacağını ve omzunu destekleyerek bu yolu uygulayabilirsiniz.

5. Dayanaklı taşıma;

Destekli taşıma uzmanların Özellikle önerdiği bir prosedürdür. Yapmanız gereken Biricik şey bebeğinizi desteklemek için kolunun altına rulo bir havlu koymak. Kollarını öne yanlışsız devinim ettirerek Ufak hareketler yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıyeten tummy time aktivitelerinde bebeğiniz için satın alabileceğiniz karın üstü oyun platformlarıyla antrenmanları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

bebeklerde karın üstü idmanlarında dikkat edilmesi gerekenler

BEBEKLERDE KARIN ÜSTÜ İDMANLARI YAPARKEN BUNLARA KESİNLİKLE DİKKAT EDİN!

Tummy time idmanları sırasında dikkat edilmesi gerek kimi durumla var. Bunlar:

 • Karın üstü aktiviteleri için bebeğinizi bir halının üzerine yatırın. Taban ahşapsa ya da sertse yumuşak bir battaniye kullanın. Bu durum onun rahat etmesini ve inançta hissetmesini sağlar.
   
 • Bebeğinizin yüzünün yakınlarına, minder ya da yumuşak oyuncaklar yerleştirin. Tummy time oyuncakları bebekleri heyecanlandırarak daha Çok devinim etmeye teşvik eder.
   
 • Etrafındaki nesneleri kaldırmayı unutmayın. Onun için inançlı bir ortam oluşturmanız değerli.
   
 • Bebeğiniz karnınızın üzerindeyken dikkatinin dağılmaması için yüzüne bakarak onunla konuşabilirsiniz. Bunun için bebeğinizin favori oyuncağını kullanabilirsiniz.

tummy time ne kadar mühlet yapılmalı

 TUMMY TIME NE KADAR MÜDDETLE YAPILMALI?

 • Yenidoğan sürecinde bebeklerde yüzüstü idmanlarına her gün günde 2-3 dakika mühlet ayırmanız kâfi olur. Bebeğiniz büyüdükçe ve kasları güçlendikçe yavaş yavaş süreyi uzatabilir günde Yekün 20 dakika kadar çalışabilirsiniz.
   
 • Yapılan idmanlar sonunda yaklaşık 4 ay kadar sonra bebeğiniz göğsünü yerden kaldırabilir, başı dik bir formda dirsekleri üzerinde durabilir, Biricik kolunu kaldırabilir… Bunlarda birlikte ezkaza bir tarafa hakikat düşüp karnından sırtına hakikat yuvarlanabilir. Bu türlü durumlarda endişelenmenize gerek yok.
   
 • 5 ya da 6 ay sonra bebeğiniz yeni bir periyoda girdiği için onun için yeni keşifler ve yeni hareketler başlar. Bu da onu muvaffakiyet hissine eriştirir. Büyüdükçe yeni şeyler dener ve bütün bunlar onun uyum yeteneğini geliştirerek itimat verir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir