Topuk dikeninin belirtileri nelerdir? Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Bayanlarda daha sık rastlanan topuk dikeni hakkında merak ettiklerinizi sizler için araştırdık. Hayat kalitesini berbat etkileyen topuk dikeni ayak kemiğinden ötürü ortaya çıkar. Pekala topuk dikeni nedir? Topuk dikeni neden olur? Topuk dikeninin belirtileri nelerdir? Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? Topuk dikenine uygun gelen kürler hangileridir? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını haberimizin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Sık yaşanan ayak hastalıklarından biri olan topuk dikeni, kemiklerdeki kalsiyumun kemiğin en al kısmında birikmesi ile ortaya çıkar. Bu sert çıkıntı ayağın işlevinin bozar. Çoklukla hastalar bıçak batması olarak tabir ettikleri topuz dikeni, tabanı sert ve uzun müddet kullanılan ayakkabılardan ötürü yaşanır. Yumuşak dokuların, kasların ve plantar fasyanın kronik olarak gerilmesi buraya yapılan baskı ile yırtılmasından kaynaklı iltihap birikir. Kemik bu birikimle zivrilerek tabana basar. Bileği zorlayan topuk dikeni yürümeyi ve yere basmayı mahzurlar. Kemikleri deformasyona uğratır. Bu hastalıkta erken tedavi epeyce değerlidir. Aksi hale uzuv kaybına bile neden olabilir. Hastalık çoklukla uzun koşu ve atlama yapan atletlerde görülür. Topuk dikeni erkeklere oranla bayanlarda daha sık görülür.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR?

Ayaktaki sonları deforme edecek yürüyüş bozuklukları

Sert yüzeylere uzun mühlet basma 

Kemer takviyesiz tabanları rahatsız edici ayakkabılar

Ayaklara ve bileğine baskı yapacak kadar kilolu olma

Uzun mühlet ayakta kalma

Yanlış ayak antrenmanları yapma

Düz taban ya da topuk eğriliği üzere hastalıklar

Kalsiyumun bedende sistemsiz emilmesi 

TOPUK DİKENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sabahları ayak tabanında ve bileğinde şiddetli ağrı,

Yürürken ayakta batma hissinin olması,

Topukta sıklıkla yanma şikayeti yaşanması,

Dizlere kadar kemiklerin ağrıması,

Yürümekte zorlanma,

Ayak bileğinde ödem üzere şişliklerin ortaya çıkması üzere belirtilerle kendini gösterir.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Belirtiler kendini gösterdikten sonra bir ortopedi uzmanına başvurulur. Gözle görülebilir bir çıkıntı olmasına karşın farklı bir durum olup olmadığına bakmak için uzman hekim röntgen çeker. Kemiğin sonlara önemli hasra vermesinden ötürü yaşanan his kaybını yine yerine getirilmesi için nöral terapi yapılır. Bu terapide sinir ağının incelmiş alanlarına lokal anestetik enjeksiyonlar yapılır. Daha sonra hasarlı dokuları güzelleştirmek için proliferant solisyon enjekte edilir. Son olarak fizik tedavi ile süreç sonlandırılır.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Topuk dikeni tedavisi sırasında tabanı yumuşak ayakkabı ya da terlikler tercih edilmelidir. 

Topuz dikeni tedavi sürecinde birinci evvel cerrahi usul önerilse de kademeli olan tedavinin uygulanması daha sağlıklıdır.

Ağırının artığı noktaya ağrı kesici yapılmalıdır.

Bu süreçte beslenmeye dikkat edilmelidir.

Kilolu bir bireyde çıkan topuk dikeni için kişinin tedavi sürecinde kilo vermesi de gerekir. Zira beden tartısı artıkça topuk dikeninin düzgünleşme mümkünlüğü azalır.

Masaj ve buz kompresi yapılarak da ağrının şiddeti azaltılabilir. Ayrıyeten yürürken topuğun yerle teması aza indirgenmelidir. 

TOPUK DİKENİNE YETERLİ GELEN KÜRLER 

Sülfat bakımından varlıklı olan epsom tuzu, topuk dikenindeki iltihaplanmayı azaltmada tesirlidir. Bir kova sıcak suya epsom tuzu ekleyin. İçerisine ayaklarınızı koyup masaj yapınız. Bu uygulamayı her gün 1 saat yapınız.

Biberiye ve lavanta üzere iki antioksidan bakımından güçlü yağ topuk dikeninin neden olduğu ağrıyı azaltır. Topuğun olduğu kısma masaj yaparak yağları uygulayabilirsiniz.

Kalsiyumun topukta birikmemesi için tesirli olan elma sirkesini ılık bir suya ekleyiniz. Hazırladığınız karışıma pak bir havlu batırıp topuk dikenin olduğu bölgeye koyun ve bekleyin her 10 dakikada bir değiştiriniz.

Karbonattın antiinflamatuar tesiri sayesinde topuk dikenin ağrısı azaltılabilir. Bir tatlı kaşığı karbonat ile yarım tatlı kaşığı ılık suyu karıştırın topuk dikenin olduğu yere masaj yaparak sürün. 

2 yemek kaşığı siyah üzüm ile iki yemek kaşığı acı pul biberi bir havanda güzelce eziniz. Karışıma biraz zeytin yağı ekleyip gece yatmadan ayağınıza sürüp gazlı bezle kapatınız. Her gece bu uygulamayı yapabilirsiniz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir