Terlemek zayıflatır mı? Spor yaparken terlemek yağ yakar mı?

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Sıcak havalarda daha sık terlediğimiz vakit bedende oluşan su kaybı ile kolay kilo verip veremeyeceğimiz akla birinci gelen sorulardan biri oluyor. Pekala kilo vermek isteyen şahısların yaptığı idmanlar sonucu terlemesi zayıflamayı kolaylaştırır mı? Terlemek yağ yaktırır mı? İşte karşılığı…

Kavurucu sıcakların artmasıyla birlikte ne kadar ince ya da pamuklu kıyafetler giyilirse giyilsin kesinlikle terleme görülür. Kıyafetlerin üzerine su üzere bulaşan terler, kişi üzerinde rahatsızlık hissi uyandırsa da kilo vermek isteyen bireyler için umut verici bir durum olabiliyor. Tatil döneminin açılmaya başlandığı yaz mevsiminde formunu korumak yahut hedeflediği kiloya inmek isteyen şahıslar diyetin yanında ekstra spor yapmaya çaba gösterebilir. Zayıflamak maksadıyla yapılan ağır yüklü antrenman hareketleri uygulayan bireylerin ortasında geçen muhabbetlerden birisi de terleyince yağ yakıp yakmamanın mümkün olup olmadığıdır. Kişinin bünyesine nazaran değişebilen bu durum kimilerinde ziyadesiyle gerçekleşiyorken bazıları ‘Hiç terlemedim kalori de yakamadım’ diye düşünebiliyor.

Spor salonunda ya da meskende idman hareketleri uygulayan bireylerin terlemesi natürel ki olağan bir durumdur. Fakat, aşırılığın her şeyde olduğu üzere burada da ziyanı vardır. Fazla ölçüde terleme ya da hiç terlememe durumu çeşitli sorunlara işaret ediyor olabilir.

Egzersiz esnasında terleme durumu birkaç etkene bağlıdır. Bayanlar erkeklere nazaran daha az terleyebiliyorken, gençler yaşlılardan daha çok terleyebiliyor. Ayrıyeten kilosu fazla olan şahıslarda zayıflara nazaran daha fazla terleyebiliyor.

Yapılan çalışmalar, bu durumun nedenini fitness seviyesinin arttıkça bedenin ısısını düzenleyen sistemin daha uygun çalışmasına bağlıyor. Antreman esnasında çok terliyorsanız sonrasında tartıda çıkan sayı sizi şaşırtmasın.

Vücutta kaybedilen su her vakit çok uygun bir formda kalori yakıldığı manasına gelmez. Tıpkı bunun üzere az ter döktüğünüz antremanda yaktığınız kalori kıymetini yansıtmıyor olabilir. Misal, spor yaptığınız yerde havalandırma çalışıyorsa teriniz çabucak kurumuş olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir