Sahurda çay içmenin zararları neler? Sahurda çay içmek harareti alır mı?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Mar 15, 2023 Yorum Yok

Türk kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan Siyah çay, günün her saatinde olduğu üzere sahurda da en Fazla tercih edilenler ortasında. Lakin sahurda içilen çay getirdiği ağır sıcaklık, çok susamaya neden olur. Uzmanların yaptığı açıklamalara nazaran sahurda çay tüketenlere Üzücü haberimiz var.

Ramazan ayında iftarda ve sahurda beslenirken kimi noktalarda Fazla dikkatli olmak gerekiyor. İki öğüne düşen beslenme hali, kimi sıhhat meselelerine neden olabilir. Bilhassa sahurda tüketilen birtakım besinler, gün içerisinde bedenin daha süratli sıvı kaybetmesine neden olur. Sahur sofraları hazırlanırken bir yandan da çay demlenir. Çay içerdiği toksinler bakımından gün uzunluğu kişinin daha sık idrara çıkmasına neden olur. Gün uzunluğu susuzluk çekmemek için sahurda çay içmek gerçek mu?

SAHURDA ÇAY İÇMEK ZİYANLI MI?

Yapılan araştırmalara nazaran sıcak içecekler bedenin kendisini olduğundan daha sıcak hissetmesine yol açar. Bu da bedenin daha Çok terlemesine neden olur. Terlemek, ısı kaybını sağladığı için sıcak içecekler çoklukla harareti alır. Çay tükettiğimizde bedenimiz olağandan daha Çok terler. Fakat bu terleme spor yaptıktan sonra oluşan terle birebir değil. gövde denetimli bir biçimde terlediği için serinlemeye başlar ve üzerinizde hararette gitmiş olur. 

SAHURDA ÇAY TÜKETENLERE BERBAT HABER!

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Kısım Lideri Doç. Dr. Ahmet Gökçe, çay tüketiminin bedendeki sıvı kaybını artırdığını belirterek, “Özellikle demli çay, bedendeki sıvıyı boşaltıyor ve akşama kadar susuz kalınmasına neden oluyor. Bedendeki sıvı ölçüsü düştüğü için de taş hastalığı belirtilerinde artış oluyor. İftardan sonra çay içilebilir lakin sahurda içilmemesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir