Parol nedir ve ne için kullanılır? Parol’un yan etkisi var mı? Parol 2023 fiyatı

Genel Oca 18, 2023 Yorum Yok

Ateşi yükselen vatandaşlar kendileri için yahut ateşi yükselen yakınları için tedavi prosedürü olarak ilaçlara başvuruyor. Bilhassa koronavirüs geçirenlerin kullandıkları Parol ilacı hakkında merak edilen soruları yanıtladık.

Etken maddesi Parasetamol (asetaminofen) olan Parol, ağrı kesici ve ateş düşürücü tesire sahiptir. Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, Kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara yahut yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda kullanılan Parol ağrı kesici ilacını ileri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Parol, her ne kadar rahatlıkla ulaşılabilecek bir ilaç olsa dahi, hekim denetiminde kullanılması en İdeal olanıdır. Bilhassa bulantı, kusma, baş dönmesi, uyku hali üzere Yan tesirleri olan parol ilacı, gebelerde yahut emziren bayanlarda Önemli Olumsuz tesirlere sebebiyet verebilir. 

PAROL KAÇ SAATTE BİR ALINIR?

Doktorunuz farklı bir teklifte bulunmadıkça: Yetişkin iseniz, bir kezde 1-2 tablet PAROL PLUS kullanabilirsiniz. Gerekirse, 24 saat içinde en Çok üç Biricik doz PAROL PLUS kullanabilirsiniz.

PAROL NASIL KULLANILIR?

  • İlacı kullanmadan Evvel aldığınız diğer ilaçlar ve genel sıhhat durumunuz ile ilgili hekiminizi ayrıntılı biçimde bilgilendirin.
  • İlacı bol suyla Tüm olarak çiğnemeden yutun.
  • Aç yahut tok karnına içilebiliyor olsa da tok karnına içildiğinde tesiri azalabilir.
  • 4-6 saat ortayla günde 1-2 tablet içebilirsiniz. 8 tabletten Çok muhakkak kullanmayın.
  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın.
  • Ağrı-ateş şikâyetleriniz 1 haftadan uzun sürer ya da tesirinin Fazla kuvvetli yahut zayıf olduğunu düşünürseniz hekimin bilgisi dışında aldığınız dozu değiştirmeyin.
  • Doktor söylemedikçe ilacı uzun müddet içmeyin ve yalnızca muhtaçlık halinde kullanın.

PAROL Yan TESİRLERİ Mevcut MI?

  • Parolun görülen hafif Yan tesirleri, ishal, uyku hali, ciltte kızarıklık, baş dönmesi, bulantı, hazımsızlık ve kusmadır.
  • Ciddi Yan tesirler ise soluk alımı ve yutkunmada zorluk, döküntü, yüz-dudakta şişme, sulu kabarcıklar, Fazla su içme, ödem, idrar kaçırma, halsizlik, yorgunluk, enfeksiyonel hastalıkların artması, trambosit düşüklüğü, baş ağrısı, yüzde lekeler, sarılıktır.  
  • Bu stil Yan tesirler görüldüğünde kesinlikle doktora gidilmelidir.

PAROL 2023 FİYATI NEDİR?

Parol fiyatı 500 mg 20 tabletli olanına bakacak olursak yaklaşık olarak 17,50 TL civarında. 500 mg 30 tablet Parol fiyatı ise 25,08 TL’dir. SGK ödeme kapsamında olan ilaçlardan biri. Aslında sırf eczanelerde satılabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir