Parmak bebek Ebeveyn ve babasına kavuştu

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Kas 01, 2022 Yorum Yok


Mersin’de, 600 gram tartısında “prematüre” doğan Eylül bebek, 134 günlük tedavisinin akabinde hayata tutundu. Parmak bebek, Ebeveyn ve babasına kavuştu.

Mersin’in Toroslar ilçesinde yaşayan Sidar ve Faruk Akay çifti, ikinci çocuklarını kucaklarına alma heyecanını yaşadılar. Eylül ismini verdikleri bebekleriyle Birlikte şiddetli bir süreçten geçtiler. 

Anne Sidar, hamileliğin şimdi 22. haftasındayken Birden gelişen kanama ve sancılar nedeniyle Mersin kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doğuma alındı. Akay çifti, olağan doğumla 600 gram ve 32 santimetre uzunluğunda dünyaya gözlerini açan kızları Eylül’ü 134 günlük tedavisinden kucaklarına alabildi.

Eylül bebek

PREMATÜRE DOĞDU

Eylül bebek, organları gelişmediği ve teneffüs yetmezliği çektiği için bir mühlet kuvözde tedavi altına alındı. Sabırla uygulanan tedavinin akabinde parmak bebek, 134 gün sonra 1980 gram ve 40 santimetre uzunluğa ulaşarak güçlü Ömür gayretini kazandı.

Ailesine teslim edilen bebek, sıhhat çalışanlarının alkışları eşliğinde hastaneden taburcu edildi.

Eylül bebek 134 günlük tedavisinin akabinde taburcu oldu

“YAŞAM TALİHİ YÜZDE 1’İN BİLE ALTINDAYDI”

Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi Birim Sorumlusu Uzman Dr. Mustafa Akçalı, hamileliğin 24. haftasından Evvel dünyaya gelen bebeklerde Ömür bahtının Fazla az olduğunu söyledi.

Akçalı, “Sadece Türkiye değil dünya genelini de düşündüğümüzde Ömür talihi Fazla azdı, yüzde 1’in bile altındaydı. Kalbi atan her bebeğe sonuna kadar müdahale ederiz. Biz talihi veririz, kullanır ya da kullanamaz… Bu büsbütün ona bağlı olan bir şeydi. Eylül bebeğimize elimizden geldiği kadar talihi sonuna kadar verdik. çok şükür o da bu talihi Fazla âlâ kullandı. Annesinin karnında durduğu müddet kadar da biz baktık ona” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Uzman Dr. Akçalı, prematüre dünyaya gelen Eylül’ün tedavi takibini, Yenidoğan Uzmanı Dr. Hüseyin Şimşek ile Birlikte yaptıklarını ve onu hayata döndürmenin memnunluğunu yaşadıklarını belirtti.

“134 GÜN çok BERBAT GEÇTİ”

Anne Sidar Akay da kuvvetli süreci anlatırken şu tabirlere yer verdi:

“Gece gündüz korktum, ağladım. Yaşayacağına inanmadım. bütün hekim ve hemşirelerden İlah razı olsun. Şu Lahza Fazla memnunum. 134 gün Fazla Kötü geçti. Her telefon çaldığında ‘kızın öldü’ diyecekler sanıyordum. Her gün aklımdaydı. çok güç geçti.”

Baba Faruk Akay da sıhhat çalışanlarının emekleri sayesinde tanımı olmayan bir his yaşadıklarını ve bebeklerine kavuştukları için Fazla Mesut olduklarını lisana getirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir