Koltuk altı neden kararır? Koltuk altı kararmasına tesirli tahliller

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Ekseriyetle bayanların yaz aylarında yaşadığı meselelerden biri olan koltuk altı kararmasıyla ilgili hem sorularınızı ortadan kaldıracak hem de mükemmel bir bilgilendirme yapacak içerik hazırladık. Koltuk altı kararması nedir? Koltuk altı kararması nasıl geçer? Kolay koltuk altı kararmaları konutta nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevabını haberimizin ayrıntılarında kolay kolay bulabilirsiniz.

Koltuk altı kararmaları, herkeste görülebilen ve vakit içerisinde gelişen bir problemdir. Bir hastalığın yada sıhhat sorunun belirtisi olmayan koltuk altının siyahlaşması genel olarak kimi nedenlerin sonucunda oluşur. Bedende kararmalar dikkat ederseniz koltuk altında, genital bölgede ve bıyık bölgesinde daha sık olmaktadır. Koyu renklenme ekseriyetle akanthosis nigricans (AN) olarak isimlendirilen bir cilt rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Bedenin etrafındaki kıvrımlarda cildin yoğunlaşmasına ve bazen sertleşmesine neden olur. Örnek verecek olursak, koltuk altı derisi çok hassas bir yapıya sahiptir. Jiletle koltuk altını almaya çalışırken daha pürüzsüz olsun diye aykırı almak baskı yaparak almak koltuk altı derisinin kararmasına neden olacaktır. Bir öteki örnek olabilecek durum ise, koltuk altının sık sık terlemesi makûs koku oluşmasına neden olurken tıpkı vakitte tahriş ve pişik koltuk altının kararmasına neden olacaktır. Koltuk altı kararması gebe bayanlarda sık görülen bir durumdur.Peki oluşan bu durumu meskende yapılan metotlarla giderilir mi? Gelin birlikte inceleyelim…

LİMON

Çok evvelce beri cilt beyazlatmada tesirli olan limon koltuk atı kararmasını geçirdiği bilinmektedir. Şayet cildinizin limona karşı alerjisi yoksa banyoda yarım saat evvel limonu koltuk altınıza sürün ve uygunca ovalayın. Her banyoya girmeden evvel uygulayabilirsiniz.

PATATES

Koltuk altı rengini açmak için patates dilimlerini kullanabilirsiniz. Her hangi bir yan tesiri bulunmayan patates dilimlerini koltuk altınıza koyun yada püre haline getirip uygunca sürün. Haftada 3 yada 4 sefer uygulayabilirsiniz.

PORTAKAL KABUĞU

Portakal kabuklarını kuruması için güneş gören bir yerde bekletin. Kurumuş portakal kabuklarını öğüterek toz haline getirin. Portakal kabukları ile macun yapmak için az ölçüde süt ve gül suyu ekleyin. Elde ettiğiniz karşımı koltuk altına sürüp, 15 dakika kadar bekletin. Süreci bitirmek için ılık su ile durulamanız kafidir.

KARBONAT

Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu yolda az ölçüde karbonat ile suyu karıştırıp koltuk altınıza sürmek. Sürdükten sonra 10 dakika kadar beklemeniz kafidir. Ayrıyeten az ölçüde karbonat ile gül suyunu karıştırarak elde edeceğiniz macunu uygulayarak koltuk altı kararmasını yok edebilirsiniz. Karbonat çok tesirli bir beyazlatıcıdır, haftada 1 kezden fazla bu usulü uygulamayın.

KOLTUK ALTI KARARMASI İÇİN SUNA DUMANKAYA KÜRÜ

Suna Dumankaya’nın koltuk altı kararmasını geçiren tesirli kürü ile koltuk altı rengini açarak doğal bir manzaraya kavuşabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı yoğurt

HAZIRLANIŞI

Yukarıdaki bütün gereçleri bir kabın içerisinde karıştırın ve kürü hazırlayın. Tüylerden arınmış ve temizlenmiş koltuk altınıza sürün ve ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve pudra sürün. Nizamlı olarak yapıldığında koltuk altı renginin kademe kademe açıldığını göreceksiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir