Heimlich Manevrası

Anne ve Bebek, Çocuk Sağlığı Eyl 06, 2022 Yorum Yok

Anne olmak zordur. Annelerin görevleri hiçbir zaman bitmez. O nedenle anneler annelikten asla emekliye ayrılamazlar. Bunu bilerek bebeklerini kucaklarına almalılar.Heimlich Manevrası denen bir tekniği sizlerle paylaşacağız. Belki bazılarınız biliyor belki de hiç duymadınız. Bu teknik bebek için önemlidir. O nedenle bilmenizde yarar var diye düşündük.

Bebeklerdeki Heimlich Manevrası nedir, bu teknik ne işe yarar?

Heimlich Manevrası tekniğinde önce hasta kişinin ya da bebeğinizin güvende olup olmadığından emin olmalısınız ve ardından hasta kişinin ya da bebeğin ayak tabanlarına dokunmalısınız. Bu teknik sayesinde kişilerin bilincinin yerinde olup olmadığı anlaşılır. Daha sonra da bebeğin ya da hasta kişinin yaşam bulguları kontrol edildikten sonra bazı yöntemler uygulanır.

Hasta kişi ya da bebeğin bilinci yerindeyse yüzü koyun yere yatırılır ve boynu desteklenerek başı öne eğdirilir. Hasta kişinin ya da bebeğin başı gergin olarak aşağı pozisyona getirilir. EL bileğiniz ile bebeğin ya da hasta kişinin kürek kemiğine 5 kere vurun ve başını elinizle kavrayarak diğer kolu sırt üstü çevirin. Yabancı cismin dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol ettikten sonra eğer çıkmadığını görürseniz bebeğin ya da hasta kişinin göğüs kemiğinin alt kısmına bastırın.

Bunun üzerine de Acil Servis’i arayınız. Ancak bu tekniğin tam detaylarını uzman bir kişiden öğrenmelisiniz ve herşeyden önce de bunu oyuncak bebekler ile pratik yapmalısınız. Aksi halde öğrenemeyeceksiniz. İlk yardım kurslarından birine kayıt olun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir