Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı? Çileğin ziyanı var mı?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Çilek tüketiminin cinsiyet belirlediği istikametinde olan görüşlerin haricinde hamilelik devrinde çilek yemenin leke yaptığı düşünülmektedir. Hamilelik devrinde çilek yenirse bebeğin kusurlu doğabileceği nitekim gerçek mu? Hamilelikte çilek yemek ziyanlı mı? Hamilelikte çilek tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Hamileliği yaz aylarına denk gelmiş anne adaylarından kimileri, kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek çilek yeme tasası yaşar. Zira, çilek yerlerse doğacak olan bebeklerinin lekeli olacağını düşünürler. Bilinçsiz ve batıl inanışlar yüzünden çilek yemedikleri için bebeklerinin kimi organlarının eksik doğabileceğini bile düşünenler var. Pekala hamilelikte çilek yemek hakikaten leke yapar mı? Anne adayları çilek yemeli mi?

HAMİLELİKTE ÇİLEK TÜKETİLMELİ Mİ? ANNEYE VE BEBEĞE YARARLARI…

Vitamin ve minerallerle dolu olan yaz meyvesi yüksek besin kıymetlerine sahiptir. Bol lifli yapısı uzun müddet tokluk hissettirirken, hamilelik periyodu boyunca kilo denetimini de sağlar. Çileğin içerisindeki Folat: Bebeğin beyin, kafatası ve omurilik gelişimini sağlarken, Potasyum: bebeğin kalp işlevlerini güzelleştirir. Manganez: Fetüsün kemik gelişimine yardımcı olarak iskeleti şekillendirir. A ve E vitamini: Hamilelik periyodunda cilt sıhhatini ve hoşluğunu korur. C vitamini: Anne adayının kan basıncını düzenler.

HAMİLEYKEN ÇİLEK HANGİ HALLERDE YENİLEBİLİR?

– Canı çilek aşeren anne adayları isterlerse çileği meyve olarak,

– Meyve suyu yahut milkshake olarak,

– Orta öğüne yoğurt ortasında çilek koyularak,

– Reçel olarak çilek meyvesi tüketebilirler.

ÖNEMLİ NOT: Ancak, çilek alerjisi olan gebeler mutlaka bu meyveden uzak durmalıdır. Aksi takdirde egzama, ishal, cilt döküntüleri, kusma, ağız ve etrafında şişme görülebilir.

HAMİLELİKTE ÇİLEK YEMEK LEKE YAPAR MI? GÜNDE NE KADAR YENMELİ?

Tek bir öğün için ortalama 200 gram kadar çilek tüketilebilir. Her şeyin aşırısı ziyanlı olduğu için ölçüyü kaçırmamakta yarar var.

Leke yapar mı konusuna gelecek olursak, hamilelik devrinde tüketilen besinlerin bebekte leke yapacağı argümanı büsbütün asılsızdır. Denk gelenler olmuş olabilir lakin bilimsel bir açıklaması yoktur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir