Halıdaki kusmuk lekesi nasıl temizlenir?

Genel Eyl 06, 2022 Yorum Yok

Halıdaki kusmuk lekesi nasıl temizlenir?

– Kusmuk lekesine hiç gecikmeden müdahale etmelisiniz. Bu madde sıvı maddedir. Katılaştığı zaman spatula ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu da halı yüzeyine zarar verebilir.

Kusmuk lekesi kağıt peçete ya da havlu ile temizlenmelidir. Kabası alınarak temiz bir havlu peçeteyi suyu emecek şekilde üzerine örtmelisiniz.

Dikkat!

– Kusmuk lekesi kurursa kazıma yapmak zorundasınız. Kazıma ya da emdirme işleminden hemen sonra lekeye 1 çay kaşığı kadar deterjan koymalısınız. 15 mililitre koyacağınız çamaşır deterjanına yine 1 bardak sıcak su eklemeyi unutmayın. Biraz ovalayın ve silin.

– Bu işlemin ardından lekeye 1 yemek kaşığı sirke dökün. Bu karışımın içerisine tırnak fırçası batırın ve halı yüzeyini bununla fırçalayın. Ancak çok fazla karışımı fırça ile karıştırmamalısınız. Aksi halde halı yüzeyi ısınır ve leke halıya iyice işler. Bu sayede hem deterjan kokusu hem de kusmuk kokusu halıya işleyecektir.

– Kusmuğu deterjanlı su ile temizledikten sonra deterjan izleri kalacaktır. Bu izleri halı yüzeyinden temiz bir bez ile silebilirsiniz. Yağlı bir leke kalacaktır. Bu leke izini de kuru temizleme sıvısı ile temizleyebilirsiniz.

– Kuru ve temiz bir havlu ile halıyı silin. Halıyı kurutmak için de saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Ayrıca halı yüzeyi kuruduktan sonra halınızı süpürün.

Sirke ile deterjan her zaman lekeler için ihtiyaç duyduğunuz maddelerdendir. Ancak kuru temizleme sıvısı tehlikeli bir maddedir ve kesinlikle kullanma talimatları doğrultusunda kullanmalı ve başkalarının eline geçmesine engel olmalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir